Τα εύκολα-δύσκολα...

Aν και δυσκολεύτηκε αρκετά, τελικά ο Απόλλωνας Τρίπολης κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Θύελλας Παραλίας με σκορ 74-64 στο Κλειστό Στάδιο του Δημοτικού Αθλητικού Κέντρου της Τρίπολης.

Ο αγώνας διεξήχθη στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης της Γ' ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ Ανδρών. Οι παίκτες του κ.Βελισσάριου Τσαμακλή, μπήκαν πιο δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να προσφέρουν σκορ πλούσιο θέαμα στους φίλους του μπάσκετ, αλλά στην επανάληψη συνάντησαν αρκετές δυσκολίες. Η ομάδα της Καλαμάτας, έχοντας σε εκπληκτική ημέρα τον Μάλαμα, ο οποίος σημείωσε 26 πόντους με 6 τρίποντα (!), έμεινε ζωντανή στο παιχνίδι της διεκδίκησης της νίκης, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης. Κάπου εκεί οι παίκτες του Απόλλωνα Τρίπολης αφυπνίστηκαν εκ νέου και κατάφερουν να πανηγυρίσουν ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα...

Κορυφαίοι της αναμέτρησης ήταν οι Αλεξόπουλος, Αλικάκος,  Πασπάτης και Αγρότης από τους γηπεδούχους, ενώ από τους φιλοξενούμενους διακρίθηκε ο Μάλαμας…

Δεκάλεπτα: 15-8, 31-17, 40-38, 57-57, (74-64)

Απόλλωνας Τρίπολης: Τσαρουχάς, Αλεξόπουλος 17, Μάλιος 7, Μιχαλάκης 4, Λέλες 11, Αλικάκος12 (1), Αγρότης 10, Χαραλαμπόπουλος 2, Πασπάτης 11

Θύελλα Παραλίας: Κυριόπουλος 2, Βλαχογιαννόπουλος, Δραγουμάνος, Παναγόπουλος 2, Μάλαμας 26 (6), Τσιμόγιαννης 10, Λαλάκος 7, Τσαβλής 7, Κουτίβας 10.

ΤΡΙΠΟΛΗ: Αρίσταρχος Κολλιντζογιαννάκης

Μπαρτσελόνα: Θέλει να μείνει και τη νέα σεζόν ο Λεβαντόφσκι
Κριστιάνο Ρονάλντο: Μια εντυπωσιακή Ferrari είναι το νέο super car στη μεγάλη συλλογή του (photo)