Μπούντουτσνοστ-Προμηθέας 95-89: Γύρισε από το -20, αλλά λύγισε στην παράταση

Ο Προμηθέας ήταν κακός για 30 λεπτά, επέστρεψε από το -20 με τρομερή 4η περίοδο, έχασε την ευκαιρία να πάρει το ματς στην κανονική διάρκεια και ηττήθηκε τελικά από την Μπούντουτσνοστ στην παράταση.

Ο Προμηθέας βρέθηκε κοντά σε μια επική ανατροπή από το -20, αλλά δεν τα κατάφερε στην κανονική διάρκεια και κατέρρευσε στην παράταση γνωρίζοντας την ήττα από την Μπούντουτσνοστ στην Ποντγκόριτσα για την 3η αγωνιστική του Β ομίλου του Eurocup.

Τα πολλά λάθη και η έλλειψη δημιουργίας στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα, έφεραν τον Προμηθέα στο -20 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Ωστόσοι, οι Πατρινοί δεν τα παράτησαν, έκαναν μόλις 1 λάθος στο 4ο δεκάλεπτο (από τα 14 έως τότε), βρήκαν μεγάλα σουτ από τους Γκίκα και Κάουαν, οι οποίοι πλαισίωσαν τον ολομόναχο ως εκείνο το σημείο Γιανγκ και επέστρεψαν στο ματς.

Η Μπούντουτσνοστ δεν σκόραρε εντός παιδιάς για τέσσερα λεπτά (33' με 37'), με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης. Το τρίποντο του Γκίκα από τη γωνία με λιγότερα από τρία λεπτά για το τέλος έφερε τους Πατρινούς σε απόσταση βολής (74-71), στο τελευταίο λεπτό ήρθε άλλο ένα από τον Έλληνα άσο που έδωσε το προβάδισμα στον Προμηθέα (77-79) για πρώτη φορά μετά το 18-19.

Οι Μαυροβούνιοι ισοφάρισαν αρχικά, ο Γιανγκ έδωσε εκ νέου προβάδισμα, αλλά ο Μπουθ ισοφάρισε σε 81-81, με 2 δεύτερα να απομένουν. Ο Τσαϊρέλης δέχθηκε τάπα στην τελευταία επίθεση του Προμηθέα και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί οι Πατρινοί ανεξήγητα κατέρρευσαν, μένοντας σχεδόν 4 λεπτά χωρίς εντός παιδιάς καλάθι και τελικά ηττήθηκαν με 95-89 από την Μπούντουτσνοστ και βρίσκονται στο 2-1 μετά από 3 αγωνιστικές.

Δεκάλεπτα: 26-23, 50-35, 69-52, 81-81 (κ.δ.), 95-89 (παρ.)

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Γιοβάνοβιτς): Ρέινολντς 10 (2), Μπελ - Χέινς 16, Άτιτς 4, Μπουθ 18 (2), Καμπά 14, Λάζιτς, Γουάιτ 8, Γιάγκοντιτς - Κουρίτζα 7, Ντρόμπνιακ 4, Πόποβιτς 8, Καμένιας 6.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Κάουαν 15 (2), Ντάνγκουμπιτς, Γιανγκ 22 (1), Κοντίτ, Τσαϊρέλης 5, Μουράτος 8, Γκίκας 11 (3), Κακλαμανάκης 10, Σίμπσον 7 (1), Κουλμπόκα 11 (2).