Ελλάδα-Βέλγιο 85-68: Ιδανική πρόβα τζενεράλε πριν το Eurobasket!
INTIME

Θριαμβευτική νίκη για την Εθνική Ανδρών που ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Βελγίου στο κατάμεστο ΟΑΚΑ με 85-68 και έκανε ακόμη ένα βήμα για την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

«Τρένο» η Εθνική μας ομάδα, επικράτησε 85-68 του Βελγίου και παραμένει σε θέση ισχύος όσον αφορά την πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Ελλάδα βρίσκεται πλέον στο 4-2 στον 9ο όμιλο και ανεβάζει στροφές για το μεγάλο ραντεβού στο Μιλάνο και το Ευρωμπάσκετ! Αντίθετα, οι Βέλγοι «έπεσαν» στο 3-3.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Ιτούδη οι Γιάννης Αντετοκούνμπο (26 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Ντόρσεϊ (22 πόντοι). Εξαιρετική και η εμφάνιση του Νικ Καλάθη (12 πόντοι, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα) αλλά και του Κώστα Παπανικολάου (9 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ). Μελανό σημείο του θριάμβου η αστοχία στις βολές (13/27).

Η εξέλιξη του ματς

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της Ελλάδας στο ΟΑΚΑ με τα επιθετικά της «όπλα» να πυροβολούν από παντού με χαρακτηριστική ευστοχία και να αποδίδουν εξίσου καλά στην άμυνα. Ο Γιάννης άνοιξε το σκορ με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα, ο Μπάκο έκανε το 2-2 για να ακολουθήσει ένα γρήγορο σερί 7-0. Με τον Ντόρσεϊ να είναι «άχαστος» πίσω από τα 6,75μ η Ελλάδα έχτισε γρήγορα διψήφια διαφορά για να ολοκληρώσει το δεκάλεπτο με double score και το 30-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ιτούδης έριξε στη «μάχη» τη second unite με Π. Καλαϊτζάκη, Λαρεντζάκη, Μποχωρίδη να κάνουν όλη τη δουλειά. Οι Βέλγοι με τον Ζιλέ μπροστάρη κατάφεραν να μειώσουν, ωστόσο όχι αρκετά για να «απειλήσουν» την ελληνική ομάδα που είχε «χαλαρώσει» στις άμυνες. Ντόρσεϊ και Καλάθης επέστρεψαν στο ματς για να ανεβάσουν και πάλι την τιμή της διαφοράς στους 16 πόντους (49-33) στο ημίχρονο.

Μετά από μερικά λεπτά νευρικότητας στην επιστροφή από τα αποδυτήρια, η «Γαλανόλευκη» πάτησε γκάζι και απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο (59-44 στο 26’). Το δεύτερο πεντάλεπτο επιφύλασσε πολλά χαμένα σουτ και στις δυο πλευρές του γηπέδου με χαμένες βολές και χωρίς ρυθμό, ωστόσο η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από διψήφιο επίπεδο με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 64-44.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα σοκαριστικά σκληρό φάουλ του Τούμπα στον Αγραβάνη που οδήγησε τους διαιτητές στην αποβολή του από το ματς!  Με τη διαφορά να παραμένει σε υψηλά επίπεδα ο Γιάννης πέρασε στον πάγκο σο 66-47 (33'). Τα κατά ριπάς τρίποντα του Ντόρσεϊ έφεραν για πρώτη φορά το ματς υπέρ της Ελλάδας στο +25 (76-51 στο 35'), η εικόνα δεν άλλαξε καθόλου μέχρι το φινάλε με το ΟΑΚΑ να πανηγυρίζει τον ελληνικό θρίαμβο και να στέλνει το δικό της μήνυμα για το μεγάλο ραντεβού στο Μιλάνο που έπεται!

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 49-33, 64-44, 85-68

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι