Λιθουανία-Μαυροβούνιο 90-73: Εύκολη νίκη με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκριγκόνις (video)
FIBA

«Τρένο» συνεχίζει την πορεία της στα Προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Λιθουανία επικρατώνας άνετα του Μαυροβουνίου με σούπερ εμφάνιση από τον Μάριους Γκριγκόνις.

Για ένα ημίχρονο το Μαυροβούνιο κατάφερε να βάλει δύσκολα στη Λιθουανία και να δυσκολέψει τους παίκτες του Κάζις Μακσβίτις.

Οι γηπεδούχοι επανήλθαν με ένα υπερηχητικό τρίτο δεκάλεπτο και με επί μέρους σκορ 32-15 κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο και να φτάσουν στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους Λιθουανών ήταν ο νεοαποκτηθέντας του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Μάριους Γκριγκόνις με 16 πόντους, ενώ ακολούθησαν με 15 πόντους ο καθένας οι Κουζμίνσκας και Σαμπόνις.

Στην άλλη πλευρά, ο πρώην «πράσινος» Κέντρικ Πέρι πέτυχε 21 πόντους, ενώ 14 είχε ο Νεμάνια Ράντοβιτς. Διψήφιοι ήταν και οι Ντούμπλιεβιτς και Σιμόνοβιτς με 13 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 39-36, 71-51, 90-73

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (03/05) - Με Φενέρμπαχτσε - Μονακό για την Euroleague
Επαφές της Τσέλσι με Έβερτον για Πίκφορντ!
Ρεμς: Κοινή συναινέσει «διαζύγιο» με τον Στιλ
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League