Εθνική ομάδα: Έτσι ήρθε η ήττα στην Σερβία - Τα στιγμιότυπα (video)
INTIME.GR

Σε ένα ιστορικό ντέρμπι στη Stark Arena του Βελιγραδίου, που είχε έντονο... άρωμα ΝΒΑ, ελέω Νίκολα Γιόκιτς-Γιάννη Αντετοκούνμπο, η Εθνική Ανδρών ηττήθηκε στην παράταση (87-87κ.α.) από τη Σερβία, η οποία «καιγόταν» για τη νίκη.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα «έπεσε» με το τελικό 100-94 από τους «πάλαι ποτέ πλάβι», για την 1η αγωνιστική του 2ου προκριματικού γύρου του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, με τους Σέρβους να βελτιώνουν το ρεκόρ τους σε 2-3 στον 9ο όμιλο και να παραμένουν «ζωντανοί» για την πρόκριση. Η «γαλανόλευκη» υποχώρησε στο 3-2 και έχει πολλά δικαιολογημένα παράπονα από τους διαιτητές της αναμέτρησης.

Το φαντασμαγορικό σόου του Γιάννη Αντετοκούνμπο (career high οι 40 πόντοι με την Εθνική, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 40 λεπτά), η ενέργεια που έβγαλε ο αδερφός του Θανάσης (12π., 5ρ., 1 μπλοκ) σε άμυνα και επίθεση και οι 16 πόντοι του Τάιλερ Ντόρσεϊ, επισκιάστηκαν από την κακή περιφερειακή άμυνα της Εθνικής στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και τα 20 λάθη, δίνοντας την ευκαιρία στους Σέρβους να κρατούν το προβάδισμα «αγκαλιά».

Επιπροσθέτως το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα παρουσίασε τεράστια «τρύπα» στη θέση «5», λόγω της απουσίας του Γιώργου Παπαγιάννη και του τραυματισμού του Κώστα Αντετοκούνμπο, ο οποίος δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο 14΄ τραυματίστηκε μετά από επιθετικό ριμπάουντ και κάρφωμα (ταλαιπωρείται από ερεθισμό στον επιγονατιδικό τένοντα του δεξιού ποδιού).

Με την Εθνική να παρουσιάζει κενά στην περιφέρεια και κοντά στο καλάθι, οι Όγκνιεν Γιάραματς (15π., 3/4 τρίποντα), Βλάντιμιρ Λούτσιτς (14π.) και Νίκολα Γιόκιτς (29π., 8ρ., 6ασ.) βρήκαν ελεύθερο πεδίο και έκαναν τη ζημιά στη «γαλανόλευκη».

Από τους «Πλάβι» ο τραυματισμός του Βασίλιε Μίτσιτς σήμανε συναγερμό στην Εθνική Σερβίας, με τον Σέρβο σταρ να πέφτει άτσαλα στο 16΄ και να αποχωρεί υποβασταζόμενος στα αποδυτήρια.

Δείτε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα

Θρήνος στο NBA: Πέθανε στα 33 του ο Ντάριους Μόρις
LaLiga: Η Τζιρόνα έστεψε Πρωταθλήτρια τη Ρεάλ Μαδρίτης – Έφτασε τα 36 τρόπαια η «βασίλισσα»
Οι κληρώσεις στα προκριματικά του EURO σε Εθνική Νέων κι Εθνική Παίδων
Formula 1: «Άπιαστος» και πάλι ο Φερστάπεν! Άνετη νίκη και στο Sprint στο Grand Prix στο Μαϊάμι