Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 71-69: Ισοφάρισε σε 1-1 στο «θρίλερ» με σόου Μίροτιτς (video)
INTIME

Ο Χίγκινς ευστόχησε σε ζευγάρι βολών 27,5" πριν το τέλος και χάρισε τη νίκη στους «Μπλουγκράνα» στον δεύτερο τελικό του ισπανικού πρωταθλήματος με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Μπαρτσελόνα είδε τη Ρεάλ Μαδρίτης να προηγείται στο μεγαλύτερος μέρος του Game 2 στους ισπανικούς τελικούς στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», ωστόσο με ένα επιθετικό ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφεραν να προηγηθούν. Η Ρεάλ επέστρεψε αλλά το άστοχο τρίποντο του Φαμπιάν Κοζέρ χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους με 71-69.

Ο Νίκολα Μίροτιτς με 26 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν ο πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, αλλά ο Κόρι Χίγκινς ήταν αυτός που με δύο βολές στα 27,5’’ πριν το τέλος διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Ο Νικ Καλάθης πρόσφερε 7 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τη «βασίλισσα» που φιλοξενεί τα δύο προσεχή ματς στη Μαδρίτη (το πρώτο την Παρασκευή στις 22:00), ο Γκέρσον Γιαμπουσέλι είχε 16 πόντους, ενώ μοιραίος ήταν ο Φαμπιάν Κοζέρ που αστόχησε σε τρίποντο στο φινάλε.

Το Game 3 των τελικών είναι προγραμματισμένο για την Παρασκευή 17 Ιουνίου στις 22:00, αυτή τη φορά στο WiZink Center της Μαδρίτης.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με φόρα από τον πρώτο τελικό και έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά (4-14), με πρωταγωνιστή τον Γιαμπουσέλε. Το σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν άργησε να αντιδράσει για να μειώσει σε 13-17.  Το ματς παρέμεινε ντέρμπι μέχρι το ημίχρονο με τον Μίροτιτς να δείχνει το δρόμο.

Οι «Μπλαουγκράνα» είχαν το μομέντουμ και στην επανάληψη με το γκολ-φάουλ του Λαπροβίτολα να ολοκληρώνεται το τρίτο δεκάλεπτο στο πρώτο τους προβάδισμα (56-54). Μετά την τεχνική ποινή στον Ντεκ η διαφορά υπέρ της Μπαρτσελόνα ξέφυγε με 65-57, επτά λεπτά πριν το τέλος.

Η Ρεάλ, ωστόσο, αντέδρασε και έφερε άμεσα το ματς στα ίσα (65-65), με το παιχνίδι να εξελίσσεται σε θρίλερ στο φινάλε. Ο Χίγκινς στα 27,5’’ πριν το τέλος με δύο βολές έγραψε το 71-69, ο Κοζέρ αστόχησε σε τρίποντο και ο Ρούντι παρά το επιθετικό ριμπάουντ έχασε την μπάλα, με αποτέλεσμα το σκορ να μην αλλάξει ως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 32-32, 56-54, 71-69

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 8, Λαπροβίτολα 8 (0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χίγκινς 10 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Μίροτιτς 26 (6/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Καλάθης 2 (1/3 σουτ, 4 ριμπάουντ), Σανλί, Μαρτίνεθ, Σμιτς 3, Χέιζ, Κούριτς 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 7 (1).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 4 (0/7 σουτ, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ρούντι 2 (1/5 σουτ), Χάνγκα 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ντεκ 7 (1), Γιαμπουσέλε 16 (7/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/6 βολές, 11 ριμπάουντ), Νούνιεθ, Αμπάλδε 4, Πουαριέ 2 (1/6 δίποντα), Ταβάρες 11 (4/7 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Γιουλ 7 (1), Τέιλορ 6 (2).

Αποχαιρετιστήριο Eurojackpot πάρτι στη Μαρίνα Σάττι
Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός, Τενερίφη-Περιστέρι και τον Πετρούνια
Παπαπέτρου στο Onsports.gr: «Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, ευχαριστούμε τον κόσμο μας»