Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 79-87: «Ερυθρόλευκες» πρωταθλήτριες Ελλάδας - Πέρασαν από τη Λεωφόρο

Ο Ολυμπιακός είναι πρωταθλητής Ελλάδας για τη σεζόν 2021-22 μετά από νίκη στο Game 4 επί του Παναθηναϊκού στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος», έχοντας πετύχει και το νταμπλ, αφού οι «ερυθρόλευκες» έχουν κατακτήσει και το Κύπελλο

Έπειτα από μία συγκλονιστική σειρά τελικών και πλούσιο θέαμα από τις δύο ομάδες, ο Ολυμπιακός έσπασε την έδρα του Παναθηναϊκού στον τέταρτο και κρίσιμο τελικό και με σκορ σειράς 4-2 κατέκτησε το πρωτάθλημα στην Α1 γυναικών.

Αυτό είναι το έκτο πρωτάθλημα του Ολυμπιακού που βρίσκεται στην δεύτερη θέση πίσω από τον Σπόρτινγκ που είναι ο πολυνίκης.

Η Κριστίν Βίτολα με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν πρωταγωνίστρια για την ομάδα του Ζίμπαρτς, με την Νικολοπούλου να την ακολουθεί με 21 πόντους και 5 ασίστ και την Πλουφ  είναι εξαιρετική με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ στο παρκέ του «Παύλος Γιαννακόπουλος» προσφέροντας σημαντικές λύσεις στην ομάδα του Πειραιά.

Ο αγώνας

Με συνέπεια στο σουτ ξεκίνησαν οι δυο ομάδες στη Λεωφόρο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 2’ με 2-6, ωστόσο με τη Λύμουρα να είναι η απόλυτη πρωταγωνίστρια ροκάνισαν τη διαφορά, για να φέρουν τη διαφορά στον πόντο (7-8). Η «καυτή» πίσω από τα 6,75μ αρχηγός του «τριφυλλιού» ευστόχησε για τρεις κι έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά (12-10). Με τη Φιτζέραλντ να πετυχαίνει 4 αναπάντητους πόντους, οι «πράσινες» βρέθηκαν μπροστά με +5 (17-12) αλλά η υπεροχή του Ολυμπιακού στη ρακέτα έφερνε διαρκώς το ματς σε ισοπαλία. Το σκορ άνοιξε ακόμη περισσότερο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο για το 26-27.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν πάτησε «φρένο» καμία από τις δυο ομάδες με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια πολλές φορές. Οι «ερυθρόλευκες» πήραν τα ηνία του αγώνα προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο τα σωρηδόν τρίποντα της Λύμουρα  έφεραν το ματς στα ίσα και πάλι. Στο πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός είχε 8/19 δίποντα και 7/16 τρίποντα συν 3 λάθη. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός σημείωσε 12/21 δίποντα, 5/6 τρίποντα έχοντας 8 λάθη.

Η Βίτολα ανέβασε τη διαφορά στους 10 μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το 44-54. Ο Παναθηναϊκός «θωράκισε» την άμυνά του και μετά το 58-65 από τη Δίελα, πλησίασε στους 2 πόντους με τη Χολμς να κάνει το 63-65. Η Νικολοπούλου εκτέλεσε ζευγάρι βολών στα τελευταία δεύτερα, το οποίο ήταν εύστοχο και έστειλε τις δύο ομάδες στην καθοριστική περίοδο με το 63-67.

Σταμάτη και η Πλουφ πέτυχαν και πάλι το +10 στο 34 με τη Φιτζέραλντ να προσπαθεί να κρατήσει όρθιο τον Παναθηναϊκό, ωστόσο ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις και με +12 μόλις τρία λεπτά πριν τη λήξη του ματς επέστρεψε στον «θρόνο» του πρωταθλήματος για να πετύχει και το νταμπλ για τη σεζόν 2021-22.

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 44-46, 63-67, 79-87.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα.

Παναθηναϊκός AKTOR: “Καθάρισε” το Περιστέρι και “σφράγισε” την πρωτιά με το μυαλό στη Μακάμπι
Ολυμπιακός: To ζεϊμπέκικο του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου (vid)
Τένις: Πρόκριση στα ημιτελικά της Βαρκελώνης για τον Τσιτσιπά
Παναθηναϊκός AKTOR: Αυτό είναι το ΟΑΚΑ, αυτός είναι ο κόσμος