Πανελλήνιο εφήβων: Στον τελικό Περιστέρι και ΔΕΚΑ με διαστημικό Σαμοντούροβ

Περιστέρι και ΔΕΚΑ δίνουν ραντεβού στον μεγάλο τελικό του Πανελλήνιου πρωταθλήματος εφήβων μετά από νίκες κόντρα στον Παναθηναϊκό και τον Προμηθέα αντίστοιχα

Περιστέρι και Παναθηναϊκός, Προμηθέας και ΔΕΚΑ διασταύρωσαν τα ξίφη τους στους ημιτελικούς του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων με στόχο τον μεγάλο τελικό.

Στο πρώτο χρονικά ματς το Περιστέρι επικράτησε με 73-61 του Παναθηναϊκού και πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον αυριανό τελικό στην Τελική Φάση του 49ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων που φιλοξενείται στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο ολοκληρώθηκε στο 13-13. Κατά τη δεύτερη περίοδο το Περιστέρι κατάφερε να ελέγξει τα ριμπάουντ και με καλύτερες επιθετικά επιλογές προηγήθηκε με 33-27 (17΄33΄΄).

Με δεδομένο το πάθος των παικτών και των δύο ομάδων για τη νίκη, η τρίτη περίοδος προσέφερε πλούσιο θέαμα, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει λύσεις στα τρίποντα και σε γκολ φάουλ, ενώ το Περιστέρι πήγαινε σε πιο συντηρητικές -αλλά το ίδιο εύστοχες επιλογές- «σπάζοντας» με διεισδύσεις την άμυνα του αντιπάλου. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 45-41 (25΄23΄΄), ενώ το Περιστέρι ανέκτησε την πρωτοπορία στο σκορ με 51-45 (27΄47΄΄) μετά από ένα σερί 9-0.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν από την ίδια αφετηρία (51-51) στην τέταρτη περίοδο, όμως το Περιστέρι επιχειρώντας σύντομη… πτήση, ξέφυγε με 63-53 (33΄28΄΄). Ο Παναθηναϊκός αργά αλλά σταθερά «ροκάνισε» τη διαφορά μειώνοντας σε 63-60 (35΄37΄΄). Ο αγώνας κρίθηκε μετά από ένα σερί 13-0 από την ομάδα των δυτικών προαστίων που διαμόρφωσε το τελικό 73-61.

Δεκάλεπτα: 13-13, 35-31, 51-51, 73-61

Στον δεύτερο ημιτελικό ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ και η ΔΕΚΑ έκαναν πάρτι με 78-70 κόντρα στον Προμηθέα και «βλέπουν» τελικό.

Ο χαρισματικός άσος που από τη νέα σεζόν θα φορά τη φανέλα του Παναθηναϊκού στα 39'07'' που έμεινε στο παρκέ το κοντέρ έγραψε 30 πόντους με 9/16 σουτ, 9/10 βολές, 20 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες και 44 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

Αρκετά ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο μεταξύ των δύο ομάδων, με τον Προμηθέα να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ (11-8, 6΄34΄΄) και με την ΔΕΚΑ να βρίσκει καλύτερο ρυθμό στα τελευταία λεπτά όπου βρέθηκε να προηγείται με 18-14 (9΄10΄΄). Με επί μέρους σκορ 18-2 και έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Σαμοντούροβ, οι Θεσσαλονικείς στη δεύτερη περίοδο ήταν μπροστά με νταμπλ σκορ 36-18 (17΄6΄΄).

Η ΔΕΚΑ συντηρούσε έναν αέρα στο σκορ με +15π. μέχρι και τα μέσα της τρίτης περιόδου (34-49, 24΄37΄΄), όμως ο Προμηθέας ανεβάζοντας τα ποσοστά ευστοχίας κατάφερε να μειώσει σε μονοψήφια την εις βάρος του διαφορά με 45-54 (27΄04΄΄) και με 50-57 (28΄24΄΄).

Το τέταρτο δεκάλεπτο απέκτησε δραματικά χαρακτηριστικά καθώς η ομάδα της Πάτρας ελέγχοντας τα επιθετικά ριμπάουντ έφθασε σε απόσταση αναπνοής τη ΔΕΚΑ με 60-61 στο 31΄56΄΄, για να ισοφαρίσει τελικά και να περάσει μπροστά στο σκορ με δύο εύστοχες βολές του Βάλμπεργκ και 66-65 στο 37΄37΄΄. Η ΔΕΚΑ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και στα τελευταία κρίσιμα λεπτά «θυμήθηκε» την ευστοχία του πρώτου μέρους επικρατώντας τελικά με 77-70.

Δεκάλεπτα: 14-18, 22-40, 53-60, 70-78

Super League: Οριστικό! Τότε τελειώνουν τα play offs - Πότε θα γίνει το ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός
ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR: «Ο δρόμος είναι μακρύς, πάμε μαζί!»