Νεσίμπε Αϊντίν-Ολυμπιακός 68-87: Νίκη...θρίλερ και πρόκριση στους «8» του Eurocup

Ολυμπιακός: «Κάλυψε» τη διαφορά του ΣΕΦ και πήρε την πρόκριση στους «8» του Eurocup

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στα προημιτελικά του EuroCup γυναικών έπειτα από νίκη με 87-68 επί της Αϊντίν στην Τουρκία. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν ηττηθεί στο ΣΕΦ αλλά με ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά και να περάσουν στους «8».

Ο αγώνας

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν...ζεστές στο παρκέ και έφτασαν εύκολα ακόμη και στο +15 (10-26) στο 9', για το 11-28 στο 10ο λεπτό, με τις αντίπαλες να έχουν μόλις 3/16 σουτ εντός πεδιάς.  Η εικόνα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο με τη διαφορά να εκτοξέυεται ακόμη και στο +20 υπερ του Ολυμπιακού. Ωστόσο, η μεγάλη διαφορά έφερε χαλάρωση στις «ερυθρόλευκες», με τη Νεσίμπε να «τρέχει» σερί 6-0 στο φινάλε του ημιχρόνου, μειώνοντας στην ανάπαυλα σε 32-50.

Στην επανάληψη οι παίκτριες του Ζίμπαρτς υπέπεσαν σε πολλά λάθη(12) και έδωσαν την ευκαιρία στη Νεσίμπε να μειώσει, όμως και πάλι ξέφυγαν για το +18 του τρίτου δεκαλέπτου (48-66).

Ο Ολυμπιακός στο τελευταίο δεκάλεπτο διατήρησε την διαφορά ασφαλείας που έχτιζε σε όλη τη διάρκεια του ματς, κάλυψε το -5 του πρώτου αγώνα και πανηγύρισε την πρόκριση στις «8» της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 11-28, 32-50, 48-66, 68-87

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός, Τενερίφη-Περιστέρι και τον Πετρούνια
Παπαπέτρου στο Onsports.gr: «Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, ευχαριστούμε τον κόσμο μας»
Ρέντη: Στον εισαγγελέα οι κατηγορούμενοι χούλιγκαν - Απολογούνται οι πρώτοι 10 από τους 67