Νεσίμπε Αϊντίν-Ολυμπιακός 68-87: Νίκη...θρίλερ και πρόκριση στους «8» του Eurocup

Ολυμπιακός: «Κάλυψε» τη διαφορά του ΣΕΦ και πήρε την πρόκριση στους «8» του Eurocup

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στα προημιτελικά του EuroCup γυναικών έπειτα από νίκη με 87-68 επί της Αϊντίν στην Τουρκία. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν ηττηθεί στο ΣΕΦ αλλά με ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά και να περάσουν στους «8».

Ο αγώνας

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν...ζεστές στο παρκέ και έφτασαν εύκολα ακόμη και στο +15 (10-26) στο 9', για το 11-28 στο 10ο λεπτό, με τις αντίπαλες να έχουν μόλις 3/16 σουτ εντός πεδιάς.  Η εικόνα δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο με τη διαφορά να εκτοξέυεται ακόμη και στο +20 υπερ του Ολυμπιακού. Ωστόσο, η μεγάλη διαφορά έφερε χαλάρωση στις «ερυθρόλευκες», με τη Νεσίμπε να «τρέχει» σερί 6-0 στο φινάλε του ημιχρόνου, μειώνοντας στην ανάπαυλα σε 32-50.

Στην επανάληψη οι παίκτριες του Ζίμπαρτς υπέπεσαν σε πολλά λάθη(12) και έδωσαν την ευκαιρία στη Νεσίμπε να μειώσει, όμως και πάλι ξέφυγαν για το +18 του τρίτου δεκαλέπτου (48-66).

Ο Ολυμπιακός στο τελευταίο δεκάλεπτο διατήρησε την διαφορά ασφαλείας που έχτιζε σε όλη τη διάρκεια του ματς, κάλυψε το -5 του πρώτου αγώνα και πανηγύρισε την πρόκριση στις «8» της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 11-28, 32-50, 48-66, 68-87

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Roland Garros: Νέα έκπληξη με την Πλίσκοβα που είπε «αντίο» από τη Ζανζάν, Νο 227 του κόσμου
Άννα Κορακάκη: Συγκλονιστική κατάθεση ψυχής - Τα τραύματα που της άφησε εμμονικός «θαυμαστής» (pics)
Champions League: Κορυφαίος σκόρερ ο Μπενζεμά -Τα «κανόνια» των τελικών στο Infographic του OnSports
Beach Volley: Δυναμική επιστροφή της Σύρου στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα με OPEN τριών αστεριών

DPG Network

Κηφισιά: Βρέθηκε ο μικρός Ράινερ στη Νορβηγία υποστηρίζει η δικηγόρος του πατέρα του

Ρόδος: Τι απαντά ο δικηγόρος του πρώην παίκτη του Big Brother που συνελήφθη για βιασμό

Ελληνική αντεπίθεση - Επιστολή στον ΟΗΕ καταρρίπτει τους ισχυρισμούς της Τουρκίας

Πειραιάς: Ήρωας λιμενικός έσωσε την 5χρονη που έπεσε στη θάλασσα – Της έκανε μαλάξεις για 7 λεπτά

Πάτρα - Λέων:Το δεύτερο παιδί θα δείξει τους ανθρώπους που έδρασαν για να καταλήξουν τα τρία αδέρφια