Νίζνι-Λαύριο 74-62:  Διπλή ήττα στο Νόβγκοροντ-Περιπλέκεται η υπόθεση της πρόκρισης

Νίζνι-Λαύριο 74-62: Διπλή ήττα στο Νόβγκοροντ-Περιπλέκεται η υπόθεση της πρόκρισης

Το Λαύριο ηττήθηκε εκτός έδρας από τη Νίζνι (74-62) για το Basketball Champions League, χάνοντας -εκτός της νίκης και- τη διαφορά από τον αγώνα του ΣΕΦ

«Ζεστές» μπήκαν και οι δυο ομάδες στο Νόβγκοροντ με το «κυνήγι» για το προβάδισμα να διέπει όλο το πρώτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Σερέλη ξέφυγαν για πολύ λίγο στο σκορ(4-9 στο 4ο λεπτό με την ασίστ του Γκόιν στον Κακλαμανάκη). Ωστόσο, η Νίζνι γύρισε γρήγορα στο ματς με μεγαλύτερη συνέπεια στα σουτ, για να πάρει μάλιστα και το προβάδισμα ενός πόντου(21-20 στο 10’).

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε το Λαύριο να μην μπορεί να βάλει φρένο στον επιθετικό ρυθμό των γηπεδούχων και το +8 τους στο 14’ έκανε τον Χρήστο Σερέλη να καλέσει σε τάιμ άουτ, για να συντονίσει τους παίκτες του. Μετά τη μικρή διακοπή, ο Αστάπκοβιτς ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων αλλά ο Σμιθ «απάντησε» άμεσα για το 33-25. Η Νίζνι βρήκε διαδρόμους και λύσεις απέναντι στην άμυνα των Λαυριωτών κι έκανε το 40-31 του ημιχρόνου.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι «έσφιξαν» περισσότερο τις άμυνες και κράτησαν χωρίς καλάθι το Λαύριο για τα πρώτα τρία λεπτά της τέταρτης περιόδου. Η διαφορά ξέφυγε στο +15 για τη Νίζνι και ο Σερέλης κάλεσε αμέσως σε τάιμ άουτ. Οι παίκτες του με τον Σμιθ μπροστάρη κατάφεραν να μειώσουν στους πέντε για το τελευταίο δεκάλεπτο(53-48).

Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι όταν ο παίκτης-κλειδί της βραδιάς για το Λαύριο, Τζέρι Σμιθ έκανε το 53-53 και το ματς ξεκίνησε από το μηδέν στο Νόβγκοροντ. Ο Τορόποφ έκανε το 57-53 αλλά ο επίσης εξαιρετικός Γκόινς έφερε το ματς στον πόντο με ακόμα ένα τρίποντο(57-56 στο 33’). Oι φιλοξενούμενοι πλησίαζαν σε απόσταση ενός καλαθιού αλλά η Νίζνι διαρκώς ξέφευγε στο σκορ χωρίς να βρίσκουν μεγάλη αντίσταση στην άμυνα.

Το 70-60 και η διαφορά των 10 πόντων παρέμειναν στα τελευταία 3:30’ με τις δυο ομάδες να μη βρίσκουν καλάθια. Ο Αστάπκοβιτς ευστόχησε σε 2 βολές, ο Σμιθ απάντησε με λέι απ και κάπως έτσι το παιχνίδι τελείωσε με σκορ 74-62.

Κορυφαίος για το Λαύριο ήταν ο Τζέρι Σμιθ με 23 πόντους, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Κακλαμανάκης και Λιούις με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 40-31, 53-48, 74-62

Η διπλή ήττα περιέπλεξε έτσι τα πράγματα στον Γ' Όμιλο της διοργάνωσης, με το Λαύριο να έχει μπροστά του έναν αγώνα - φωτιά σε ένα μήνα, με αντίπαλο τη Ντιζόν.

Η εικόνα στον όμιλο έχει πλέον ως εξής:
  1. Ουνικάχα Μάλαγα 3-1
  2. Ντιζόν 2-2
  3. Λαύριο 2-2
  4. Νίζνι 1-3

Elite League: Στο Final 4 ο Ηρακλής ολοκληρώνονται τη μεγάλη ανατροπή
Στέφανος Ντούσκος: Πρόκριση στον τελικό του σκιφ στο Ευρωπαϊκό του Ζέγκεντ - Η ώρα και το κανάλι
Παναθηναϊκός: Πολλές απουσίες για Άρη, μόνος στόπερ στην αποστολή ο Βίτορ Ούγκο!
Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Live Streaming το Game 5 των τελικών της Volley League γυναικών