Ενισέι-Παναθηναϊκός 61-69: Άλωσε τη Ρωσία με ιστορικό διπλό (video+photos)

Πρώτη νίκη στην επιστροφή του στην Ευρώπη για τον Παναθηναϊκό που επικράτησε 69-61 της Ενισέι για τους ομίλους του Eurocup γυναικών

Την πρώτη νίκη του στον 1ο όμιλο της 1ης περιφέρειας του EuroCup γυναικών πέτυχε σήμερα (21/10) ο Παναθηναϊκός.

Οι «πράσινες» επιβλήθηκαν 69-61 εκτός έδρας της Ενισέι, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του γκρουπ, και υποχρέωσαν τη ρωσική ομάδα στη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμους αγώνες. Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στην τέταρτη περίοδο, διάστημα στο οποίο το «τριφύλλι» με επιμέρους σκορ 22-11 ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και έφτασε στη νίκη.

Κορυφαία της ελληνικής ομάδας ήταν η Ριντ με 29 πόντους, ενώ την ακολούθησε σε απόδοση η Χολμς με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τη ρωσική ομάδα η Τζόουνς πέτυχε 18 πόντους (είχε και 14 ριμπάουντ) και η Βάνλου 16, αλλά δεν ήταν αρκετοί...

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε κάπως νωθρά στο παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στη λήξη της με 17-8.

Παρόλα αυτά στη δεύτερη περίοδο το «τριφύλλι» συνήλθε στο επιθετικό κομμάτι, βρήκε τον τρόπο να βάζει τη μπάλα στο αντίπαλο καλάθι και μείωσε την διαφορά με τη λήξη του ημιχρόνου σε 34-31.

Η Τρίτη περίοδος ήταν «σφιχτή» σχετικά και για τις δύο ομάδες που δεν έβρισκαν πολύ εύκολα επιθετικές λύσεις ωστόσο δεν άλλαξε κάτι στην ισορροπία του αγώνα καθώς οι γηπεδούχες ήταν μπροστά με 50-47.

Το συγκρότημα της Ελένης Καπογιάννη «χτύπησε» την κατάλληλη στιγμή στην τέταρτη περίοδο καθώς έκλεισε τους δρόμους προς το καλάθι προς τον αντίπαλο και παράλληλα έκανε την καλύτερη επιθετική του επίδοση. Έτσι το τελικό 61-69 ήρθε δίκαια και γιορτάστηκε δεόντως από την «πράσινη αποστολή.

Τα δεκάλεπτα: 17-8, 34-31, 50-47, 61-69.

Παναθηναϊκός AKTOR - Περιστέρι: Γιορτάζει με τον κόσμο του στο ΟΑΚΑ πριν τη μάχη των playoffs
Ολυμπιακός: «Ερυθρόλευκο» το αεροδρόμιο για την υποδοχή των παικτών που «άλωσαν» την Πόλη (vids)
Βαθμολογία UEFA: Δύσκολη η 15η θέση - Μόνο μαθηματικές ελπίδες
Άρης: Χωρίς τέσσερις ολοκληρώνει την προετοιμασία του