Προολυμπιακό: «Μαγικός» Ντόντσιτς έστειλε τους Σλοβένους στους Ολυμπιακούς Αγώνες! (Photos)

Προολυμπιακό: Με τον Ντόντσιτς να κάνει triple double η Σλοβενία νίκησε 96-85 την διοργανώτρια Λιθουανία στο Κάουνας και… έκλεισε εισιτήριο για Τόκιο!

Είναι απ’ τους καλύτερους παίκτες στον κόσμο και το απέδειξε με τον πλέον επιβλητικό τρόπο! Ο Λούκα Ντόντσιτς οδήγησε την Εθνική Σλοβενίας στον μεγάλο τελικό του ομίλου του Κάουνας. Εκεί αντιμετώπισε την δυνατή και διοργανώτρια Λιθουανία, που όμως όσα κι αν δοκίμασε δεν μπόρεσε να σταματήσει τον σούπερ σταρ των Μάβερικς!

Η Σλοβενία επικράτησε 96-85 και θα είναι στους Ολυμπιακούς Αγώνες! Με οδηγό της τον εκπληκτικό Ντόντσιτς που έκανε triple double στο Κάουνας! Σημειώνοντας 31 πόντους, μαζεύοντας 11 ριμπάουντ και μοιράζοντας 13 ασίστ!

Το ματς ήταν κλειστό στο πρώτο ημίχρονο. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τη Σλοβενία να προηγείται 28-24, ενώ στο δεύτερο υπήρξε το ίδιο σκορ αλλά για τη Λιθουανία. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες 52-52!

Η διαφορά για τους Σλοβένους έγινε στο 3ο δεκάλεπτο, όταν και πήραν διαφορά 11 πόντων και έγιναν πλέον το ξεκάθαρο φαβορί. Το τελικό 96-85 τους έδωσε το έναυσμα για να πανηγυρίσουν μια μεγάλη νίκη και συγχρόνως να ετοιμάζονται για τους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Πέρα απ’ τον… μαγικό Ντόντσιτς, 18 πόντους είχε ο Τσάντσαρ, 16 ο Μπλάζιτς και 13 ο Τόμπεϊ. Για τους Λιθουανούς τώρα, Βαλαντσιούνας, Καλνιέτις και Μπουτκεβίτσιους είχαν από 14, ενώ ακολούθησε ο Μπέντζιους με 11 και ο Γκριγκόνις με 10. Σε… ρηχά νερά ο Σαμπόνις που έμεινε στους 9 με 6 ριμπάουντ.