Προολυμπιακό: Η Γερμανία… πέταξε εκτός την Κροατία! (Photos)

Προολυμπιακό: Οι Γερμανοί επικράτησαν 86-76 της διοργανώτριας Κροατίας και πέρασαν στον τελικό-«Αυτοκτόνησε» η ομάδα του Χεζόνια στο 4ο δεκάλεπτο!

Η Βραζιλία έχοντας πάρει ήδη το εισιτήριο για τον τελικό, περίμενε το νικητή του δεύτερου ημιτελικού που διεξήχθη στο τουρνουά του Σπλιτ. Η διοργανώτρια Κροατία έπαιζε με τη Γερμανία. Με τους Κροάτες να μένουν εκτός τελικού μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι! Οι Γερμανοί με έναν εκπληκτικό Μάοντο Λο θα διεκδικήσουν το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι. Ένα κλειστό παιχνίδι, με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Μάοντο Λο (29 πόντοι 8 ασίστ) για τους νικητές και τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς για τους ηττημένους (38 πόντοι)! Το ημίχρονο «έκλεισε» με τους Κροάτες στο +2.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι διοργανωτές ανέβασαν τη διαφορά στους 7 και έδειχναν να μπαίνουν με πλεονέκτημα στην τελευταία περίοδο. Όμως οι Γερμανοί ήταν… ισοπεδωτικοί! Με επιμέρους σκορ 30-13 στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Γερμανοί επικράτησαν με 10 πόντους και σκορ 86-76, αναγκάζοντας τους Κροάτες να μείνουν σπίτι τους και να ξεχάσουν το Τόκιο.

Για τη Γερμανία πέρα απ’ τον κορυφαίο Λο, ακολούθησε ο Σαϊμπού με 13 πόντους και ο Ομπστ με 11. Για τους Κροάτες πίσω απ’ τον Μπογκντάνοβιτς ήταν ο Χεζόνια με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, αλλά πέρα απ’ αυτούς τους δύο… το χάος!

Πόλο ανδρών: Ολυμπιακός, Πανιώνιος, Απόλλων Σμύρνης και Πανιώνιος στην τετράδα