VTB: Πλησιάζει στους τελικούς η Ούνιξ

Το 2/2 έκανε η Ούνιξ απέναντι στη Λοκομοτίβ Κουμπάν.

Μια νίκη μακριά από την πρόκριση στους τελικούς της VTB βρίσκεται η Ούνιξ Καζάν. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη νίκησε ξανά στην έδρα της Λοκομοτίβ Κουμπάν με 79-69 και πήγε τη σειρά στο 0-2.

Το σκορ στο πρώτο ημίχρονο ήταν κλειστό, αλλά η Ούνιξ πάτησε γκάζι και ξέφυγε στο σκορ. Στην τελευταία περίοδο έπαιξε με μεγάλη συγκέντρωση στην άμυνα, παίρνοντας τη νίκη.
Ο Σμιθ ήταν πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Πρίφτη με 17 πόντους, ενώ ο Ουάιτ σημείωσε 16. Από τη «Λόκο», ξεχώρισαν ο Κουζμίνσκας με 20 πόντους και ο Ουίλιαμς-Γκος με 12 πόντους και 5 ασίστ.

Η σειρά μεταφέρεται στο Καζάν, με το τρίτο παιχνίδι να είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή, με την Ούνιξ να έχει την ευκαιρία να «σκουπίσει» τη Λοκομοτίβ Κουμπάν.