Τουρκ Τέλεκομ - ΑΕΚ 78-66: Τη «σκότωσε» ο Ουίλτζερ - «Πικρός» αποκλεισμός στο BCL (videos+photos)

Η ΑΕΚ έχασε ματς και διαφορά (78-66) από την Τουρκ Τέλεκομ και σε συνδυασμό με τη νίκη της Στρασμπουρ έμεινε εκτός συνέχειας στο Basketball Champions League.

Η «Ένωση» έδειξε ότι θα μπορούσε να χτυπήσει το ματς στην Τουρκία, ωστόσο ο... σεληνιασμένος Κάιλ Ουίλτζερ την «πλήγωσε» σε μεγάλο βαθμό. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού σκόραρε 24 πόντους με 8/12 σουτ, αλλά κυρίως πέτυχε καθοριστικούς πόντους όταν η ΑΕΚ έδειχνε να έχει το μομέντουμ στην τρίτη περίοδο.

Οι «κιτρινόμαυροι» που έχασαν με τραυματισμό και τον Λοτζέσκι δεν κατάφεραν να υπερασπιστούν ούτε το +9 της νίκης στο ΟΑΚΑ κι από τη στιγμή που η Στρασμπουρ πέρασε από την έδρα της Νίζνι είπαν πρόωρο αντίο στο BCL.

Η ελληνική ομάδα υστερεί στην ισοβαθμία τόσο με την τουρκική, όσο και με τη γαλλική ομάδα κι ως εκ τούτου το ματς της τελευταίας αγωνιστικής με τη Νίζνι στο ΟΑΚΑ είναι αδιάφορο. Αντίθετα, Στρασμπουρ και Τουρκ Τέλεκομ θα δώσουν «τελικό» πρόκρισης στη Γαλλία.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η «Ένωση» μπήκε δυνατά στο ματς και είχε τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά, όταν και διατηρούσε μικρές διαφορές. Η αδυναμία της, όμως, να βρει ρυθμό στην επίθεση, επέτρεψε στους γηπεδούχους να ανατρέψουν την κατάσταση και να παγιώσουν ένα προβάδισμα που ήταν ή πλησίαζε τους 9 πόντους.

Οι «κιτρινόμαυροι» σε αρκετές περιπτώσεις έμοιαζαν σαν να σκοράρουν με το... σταγονόμετρο και δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το γεγονός ότι η Τουρκ Τέλεκομ σκόραρε με μόλις 36% στο δίποντο στο πρώτο μέρος. Εξαίρεση αποτέλεσε το τελευταίο δίλεπτο, όπου με πρωτοστάτη τον Μόουζες, η ΑΕΚ επέστρεψε από το 37-29 και με επιμέρους σκορ 11-2, πέρασε μπροστά με 40-39 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου, όμως, αδυνατούσαν να σταματήσουν τον Ουίλτζερ, ο οποίος κράτησε όρθια την ομάδα του. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού είχε 18 πόντους με 7/10 σουτ ως το 30ο λεπτό κι άλλαξε τελείως την εικόνα του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι η τουρκική ομάδα βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά με διψήφια διαφορά (54-44).

Με προσωπικές φάσεις των παικτών της, η ΑΕΚ έμεινε «ζωντανή», αλλά τα χαμένα ριμπάουντ αποτέλεσαν «αγκάθι», καθώς έδωσε δεύτερες επιθέσεις στην Τουρκ Τέλεκομ, η οποία προηγήθηκε 64-53 (34'). Με την πίεση να βαραίνει τους ώμους τους, οι παίκτες του Παπαθεοδώρου σταμάτησαν να βρίσκουν πόντους και με τον Ουίλτζερ να φτάνει τους 24 πόντους, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +15 (70-55 στο 37').

Στο τελευταίο τρίλεπτο ο στόχος της ελληνικής ομάδας ήταν να υπερασπιστεί το +9 της νίκης της στον αγώνα του πρώτου γύρου. Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν μεγάλη προσπάθεια και με γκολ φάουλ του Μόουζες, μείωσαν σε 74-66, 48.4'' πριν το φινάλε, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν καλάθι, ενώ Νιγηριανός αστόχησε σε τρίποντο. Ο Τζόνσον με 2/2 βολές έκανε το 78-66, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ από τη στιγμή που το τρίποντο του Μωραϊτη από τη γωνία ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-36, 55-46, 78-66

Δείτε στο gallery τα στατιστικά των δύο ομάδων

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι