Μπάσκετ γυναικών: Εύκολα ο Παναθηναϊκός! (Photos)

Μπάσκετ γυναικών: Ένα ημίχρονο άντεξαν οι Εσπερίδες στο «Παύλος Γιαννακόπουλος», με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί εύκολα 64-46!

Με τον καλύτερο τρόπο επέστρεψαν στην αγωνιστική δράση τα κορίτσια του Παναθηναϊκού στο μπάσκετ. Οι «πράσινες» για την 4η αγωνιστική της Α1, επιβλήθηκαν με 18 πόντους των Εσπερίδων Καλλιθέας.

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη είδε τις φιλοξενούμενες να μένουν στο ματς για ένα ημίχρονο, με το σκορ των 20 λεπτών να είναι 32-30. Από εκεί και πέρα, όμως, τα πάντα έγιναν εύκολα με βασικό… όπλο την άμυνα που επέτρεψε στις Εσπερίδες να σημειώσει 16 πόντους σε όλο το δεύτερο μέρος!

Με την επικράτηση αυτή ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στην κορυφή, όπου βρίσκεται και ο ΟΑ Χανίων.

Κορυφαία για το «τριφύλλι» ήταν η Ριντ με 16 πόντους, ενώ από κοντά σε απόδοση ήταν οι Μόργκαν με 14 και Λεουτσάνκα με 13. Η Μούτερ με 14 ήταν η κορυφαία των φιλοξενούμενων.

Διαιτητές: Ραχιώτης-Αναστασίου-Φραγκούλη

Δεκάλεπτα: 18-16, 32-30, 47-37, 64-46

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 16, Μόργκαν 14(2), Χελιώτη 2, Μούλη 4, Λύμουρα 2, Καλαμπάκου 3(1), Κωτούλα 3(1), Ιωάννου, Δίελα 5(1), Ζιάκα, Σκουμπάκη 2, Λεουτσάνκα 13.

Εσπερίδες Καλ. (Σκληρός): Λέιντελ 11(3), Σεμερτζάκη, Στολίγκα, Καμμένου, Λουκάτου 2, Μπενέκη 2, Τσιχλάκη, Μούρερ 14, Κολλάτου 7(1), Γουέιντ 10, Σταμούλου.

Super League 2: Εξασφάλισε την άνοδο ο Λεβαδειακός!
Πόλο Γυναικών: Στον τελικό του Champions League o Ολυμπιακός!
ΠΑΟΚ: Ίωση ο Κωνσταντέλιας και χάνει το ντέρμπι!
ΑΕΚ: Αγάλματα των Νεστορίδη και Παπαϊωάννου θα τοποθετηθούν στην «OPAP Arena»