ΑΕΚ – Τουρκ Τέλεκομ 74-65: Δεν... μάσησε από απουσίες, την «εξουδετέρωσε» με άμυνα (videos)

Η ΑΕΚ δεν πτοήθηκε από τις απουσίες και με όπλο την εξαιρετική της άμυνα επικράτησε 74-65 της Τουρκ Τέλεκομ και μπήκε με το... δεξί στη δεύτερη φάση του Basketball Champions League.

Παρά τις σημαντικές απουσίες (βλ. Ζήσης, Μορέιρα, Γιάνκοβιτς, Γκίκας), αλλά και τις λίγες προπονήσεις που έχει κάνει λόγω κορονοϊού, η «Ένωση» δεν... μάσησε από τις δυσκολίες κι έδειξε ένα εξαιρετικό πρόσωπο κόντρα σε μια ταλαντούχα και με υψηλές βλέψεις ομάδας.

Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το αποψινό ματς, η Τουρκ Τέλεκομ σημείωσε 81.4 πόντους! Στο ΟΑΚΑ, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, την ανάγκασαν να σκοράρει μόλις 65 κι αυτό γιατί παίκτες όπως οι Ντέκερ, Ο' Μπράιαντ και Φόστερ έδειχναν εκτός αγώνα. Επιθετικά, πρωτοστάτες της ΑΕΚ ήταν ο... συνήθης ύποπτος, Ντάριλ Μέικον, αλλά κι ο εξαιρετικός Γιόνας Ματσιούλις.

Η εξέλιξη αγώνα

Η αναμέτρηση δεν ήταν ιδιαίτερα ποιοτικό στο ξεκίνημα της, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν συνολικά μόλις 28 πόντους (16-12). Ελάχιστοι, αν αναλογιστεί κάποιος το επίπεδο τους. Η τουρκική ομάδα δεν βρήκε πόντους έξω από τα 6μ75, έχοντας 0/6 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά από την άλλη μέτρησε 13/20 δίποντα.

Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου, πάντως, είχαν σωστή αμυντική προσήλωση, ενώ ήταν σταθεροί, τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι (6/13 δίποντα, 6/13 τρίποντα στο πρώτο μέρος). Κι αν δεν ήταν τα 10 λάθη, θα είχαν εξασφαλίσει διψήφια διαφορά πριν την ανάπαυλα.

Το έπραξαν, πάντως, με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου όταν με πέντε σερί πόντους του εξαιρετικού Ματσιούλις το σκορ έγινε 44-31 (22'). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά η «Ένωση» έπαιξε αποτελεσματική άμυνα και διατήρησε το προβάδισμα. Παράλληλα, πήρε πόντους από τους αναπληρωματικούς (12-4), ενώ είχε και 9 επιθετικά ριμπάουντ, δίχως να κάνει λάθος στην τρίτη περίοδο.

Η ΑΕΚ παγίωσε μια διαφορά 11 πόντων κι «έκοψε» τη φόρα της Τουρκ Τέλεκομ, ενώ με ένα μικρό σερί οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν στο +15 (64-49) στα μισά της τελευταίας περιόδου. Σε εκείνο το σημείο η τουρκική ομάδα έκανε την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς και με επιμέρους 9-1, μείωσε σε 65-58.

Ο Σλότερ έδωσε κάποιες λύσεις, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό και με τρίποντο του Τζόνσον, το σκορ έγινε 69-63, 1'20'' πριν το φινάλε. Στα τελευταία 80'', όμως, η ΑΕΚ στηρίχθηκε και πάλι στην αξιόπιστη στο αποψινό ματς, άμυνα της κι έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 38-31, 57-46, 74-65.