Τσμόκι Μινσκ – ΑΕΚ 90-95: Έκανε το καθήκον της - Έμεινε στη δεύτερη θέση

Η ΑΕΚ ήταν πολύ καλή για τρία δεκάλεπτα, ψύχραιμη στο τέλος και νίκησε 95-90 τη Τσμόκι Μινσκ στη Λευκορωσία, παίρνοντας την πρόκριση ως δεύτερη στον όμιλο της.

Οι «κιτρινόμαυροι» γνώριζαν ότι θα έπρεπε να συμβούν... τέρατα για να μείνουν εκτός συνέχειας στο Basketball Champions League, ωστόσο η νίκη με όσο το δυνατόν καλύτερη εμφάνιση ήταν άκρως απαραίτητη.

Η «Ένωση» τα κατάφερε για τουλάχιστον τρία δεκάλεπτα, όπου ήταν πειστική και πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση. Στην τέταρτη περίοδο, όταν τα πάντα είχαν κριθεί όσον αφορά στην πρόκριση (ο Χολόν νίκησε τη Σολέ), έδειξε μια χαλάρωση επιτρέποντας στους γηπεδούχους να μπουν και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης.

Οι «κιτρινόμαυροι» διατήρησαν την ψυχραιμία τους κι έφτασαν στη νίκη, η οποία θα τους βοηθήσει να ανακάμψουν κυρίως ψυχολογικά, μετά την προηγούμενη δύσκολη περίοδο. Άλλωστε, μην ξεχνάμε ότι προέρχονταν από εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα.

Ο Μορέιρα μαζί με τον Μόουζες έκαναν εξαιρετική δουλειά στο «ζωγραφιστό» κι έβαλαν τις βάσεις για την επικράτηση, την οποία «σφράγισε» ο «καυτός» Κιθ Λάνγκφορντ.

Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν την πρόκριση αλλά ως δεύτεροι καθώς η Χάποελ Χολόν κέρδισε τη Σολέ. Η ελληνική ομάδα, ουσιαστικά, πλήρωσε τις δύο συνεχόμενες ήττες στα προηγούμενα ματς και κυρίως αυτή στη Γαλλία.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι ψηλοί της ΑΕΚ έκαναν... θραύση στα πρώτα λεπτά του αγώνα κι έβαλαν τις βάσεις για το καλό ξεκίνημα της ομάδας τους, με τον Μορέιρα να είναι πρωτοστάτης. Ο Αγκολέζος ψηλός έφτασε νωρίς σε διψήφιο αριθμό πόντων κι οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν 25-18 (12').

Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου δεν μπόρεσαν να εδραιώσουν την κυριαρχία τους, καθώς δεν είχαν την απαιτούμενη συγκέντρωση στην άμυνα. Η Τσμόκι το εκμεταλλεύτηκε και πέρασε μπροστά (29-28), αλλά ο Λάνγκφορντ πήρε πάνω του τις κατοχές σε εκείνο το σημείο κι «έχτισε» νέο μομέντουμ για την «Ένωση». Με τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ, η ΑΕΚ προηγήθηκε 40-30, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο και «ροκάνισαν» σχεδόν αμέσως τη διαφορά, μειώνοντας στον πόντο (43-44) στο 34'. Με τον Λάνγκφορντ να είναι στον πάγκο, η ΑΕΚ άντλησε σκορ από τους ψηλούς της και βρέθηκε για πρώτη φορά στο +12 (55-43). Στο συγκεκριμένο διάστημα, πάντως, εξαιρετική δουλειά στο οργανωτικό κομμάτι έκανε ο Μωραϊτης, ο οποίος έβγαλε και ενέργεια στην άμυνα.

Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά και να προηγηθούν 65-49. Οι γηπεδούχοι, παρ' όλα αυτά πάλεψαν για την ανατροπή και με συνεχόμενα τρίποντα μείωσαν στο καλάθι (75-77), αλλά η ΑΕΚ ήταν ψύχραιμη κι έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 33-40, 55-67, 90-95.

Δείτε στο gallery τα στατιστικά των δύο ομάδων

ΑΕΚ – Άρης: Το εντυπωσιακό κορεό για τα 100 χρόνια κι η οικογενειακή ατμόσφαιρα στο φινάλε (video)
Πινγκ Πονγκ: Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η επιστημονική ημερίδα της Τ.Ε. ΕΦΟΕπΑ στην Πάτρα
Αθλητισμός: Ξεκίνησαν οι εγγραφές των ερασιτεχνικών σωματείων στο νέο περιβάλλον του e-kouros
Ιππασία: Ο Τουλούπης στον Τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου!