ΑΕΚ – Άρης 84-67: Συνεχίζει ακάθεκτη!

ΑΕΚ: Η «Ένωση» επικράτησε 84-67 του Άρη στο ΟΑΚΑ και πανηγύρισε την έβδομη νίκη της σε ισάριθμα ματς στη φετινή Basket League.

Μολονότι η ομάδα της Θεσσαλονίκης αιφνιδίασε στο ξεκίνημα του αγώνα, οι «κιτρινόμαυροι» με ένα σερί 16-0 στη δεύτερη περίοδο, ξέφυγε με διψήφια διαφορά κι έφτασε εύκολα στην επικράτηση. Η ΑΕΚ επέκτεινε έτσι το εντυπωσιακό αήττητο σερί της στο ελληνικό πρωτάθλημα στα 22 ματς, υπολογίζοντας φυσικά και την περσινή σεζόν.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έκαναν αρκετά λάθη και δεν έπιασαν υψηλή απόδοση, ωστόσο η ποιότητα κι οι σαφώς περισσότερες λύσεις έκαναν τη διαφορά. Επίσης, ο Άρης δεν είχε τους Ντραγκίσεβιτς και Μιλόσεβιτς, κάτι που έκανε ακόμα πιο δύσκολη την αποστολή του στο να φτάσει κοντά στο αντίπαλο καλάθι. Τα παραπάνω αποτυπώνονται κι από τη διαφορά στους πόντους μέσα από το «ζωγραφιστό», με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν 22 περισσότερους (46-24).

Η εξέλιξη του αγώνα

Η αρχή δεν ήταν καθόλου καλή για την ΑΕΚ, η οποία έχασε νωρίς τον Μόουζες με τραυματισμό, ενώ είδε και τον Άρη να καταφέρνει να οδηγήσει το ματς σε χαμηλό σκορ. Γενικότερα, πάντως, το μπάσκετ που παίχτηκε στο ξεκίνημα δεν ήταν καλό, με τους παίκτες του Παπαθεοδώρου να χάνουν το ένα καλάθι μετά το άλλο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 22-15 στο 12', αλλά από εκεί και πέρα έδειχναν σαν να μένουν σταδιακά από δυνάμεις, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ, η οποία μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου είχε αλλάξει πλήρως την εικόνα του αγώνα.

Συγκεκριμένα, η «Ένωση» με σερί 16-0 μετέτρεψε το 22-27 σε 38-27 κι έφερε το ματς εκεί που ήθελε. Γενικότερα, τα πάντα έμοιαζαν πιο εύκολα για τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι κυκλοφόρησαν με ωραίο τρόπο την μπάλα και βρήκαν εύκολους πόντους.

Ο Άρης δεν ήταν εύκολο να συναγωνιστεί την πιο ποιοτική και με λύσεις ΑΕΚ κι ως εκ τούτου στην τρίτη περίοδο η διαφορά έφτασε στο +18 (58-40) υπέρ των γηπεδούχων. Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου παγίωσαν διψήφια διαφορά, την οποία διατήρησαν με ευκολία, παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 42-31, 63-48, 84-67.

Δείτε στο gallery τα στατιστικά των δύο ομάδων

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι