Νίκη Λευκάδας-Παναθηναϊκός 64-71: Με κεκτημένη ταχύτητα και «ασταμάτητη» Ριντ

Μετά τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός επικράτησε 71-64 της Νίκης Λευκάδας εκτός έδρας με την Τσάστιτι Ριντ να κάνει εξαιρετική εμφάνιση

Ειδικότερα, η Αμερικανίδα άσος είχε 27 πόντους, επτά ασίστ και 7 ριμπάουντ οδηγώντας την ομάδα της στη νίκη που την ανέβασε στο 2-1 στη βαθμολογία. Από εκεί και πέρα 15 πόντους είχε η Σάρον Χιούστον.

Η πρώτη περίοδος ήταν ισορροπημένη (15-19), όμως οι «πράσινες» ήταν οριακά καλύτερες και αυτό μετουσιώθηκε σε προβάδισμα εφτά πόντων (30-37) στο ημίχρονο.

Tο «τριφύλλι» διατήρησε τα ηνία και στην τρίτη περίοδο (48-59), όμως ένα γρήγορο σερί 7-0 από την ομάδα της Λευκάδας άλλαξε την εικόνα στο τέταρτο δεκάλεπτο (55-59, 34'). Οι φιλοξενούμενες με ένα σερί 10-0, έφτασαν στο +14 (55-69) και το ματς ουσιαστικά τελείωσε εκεί.

Δεκάλεπτα: 15-19, 30-37, 48-59, 64-71
Νίκη Λευκάδας (Ζαβιτσάνος): Μπεσόλο 10(1), Σπηλιώτη 6, Πολυμένη 6, Μαγκλάρα 2, Παπαρδέλα 10(2), Μακέι 16(3), Σνάιντερ 14.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 27(2), Μόργκαν 14(3), Χελιώτη, Μούλη, Λύμουρα 7(1), Καλαμπάκου, Δίελα 1, Ζιάκα 5(1), Σκουμπάκη 2, Χιούστον 15.

Για την 3η Αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:
Νίκη Λευκάδας-Παναθηναϊκός 64-71
Σπόρτιγκ-Κρόνος Αγ. Δημητρίου 62-70