Βενέτσια - Προμηθέας 52-70: Με «σούπερ» Λουκά απέδρασε με το διπλό! (photos)

Ένα πολύ μεγάλο αποτέλεσμα πανηγύρισε η ομάδα του Μάκη Γιατρά στο Top 16 του Eurocup. O Προμηθέας έπαιξε σκληρή άμυνα, πήρε μια σπουδαία νίκη, έπιασε στο 2-2 τη Βενέτσια και παράλληλα κάλυψε και το -2 του πρώτου αγώνα. Έτσι, σε πιθανή ισοβαθμία θα έχει το «πάνω χέρι» έναντι της ομάδας του Ουόλτερ Ντε Ραφαέλε.

Μετά από ένα εφτάλεπτο όπου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ παίζοντας κακό μπάσκετ (8-8), ο Προμηθέας πάτησε γκάζι και ξέφυγε στο σκορ. Η καλή του άμυνα οδηγούσε σε αλλεπάλληλα άστοχα μακρινά σουτ τη Βενέτσια ενώ στην άλλη πλευρά Μαυροκεφαλίδης και Κασελάκης σκόραραν όπως ήθελαν με αποτέλεσμα να βρεθούν στο +15 (20-35, 17').

Η ιταλική ομάδα προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στην τρίτη περίοδο, ωστόσο τελικά είχε απλά μία έκλαμψη αφού με 9 συνεχόμενους πόντους Χολ η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους (34-54, 30').

Ο Προμηθέας μπορεί επιθετικά να ήταν άστοχος στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν με ατομικές ενέργειες αν μειώσουν φτάνοντας στους 14 πόντους (42-54, 33'). Η παρουσία του Τσερέλα στο παρκέ άλλαξε την εικόνα και κυρίως τον ρυθμό της αναμέτρησης με αποτέλεσμα η Βενέτσια να μειώσει ακόμη περισσότερο (48-57, 35'). Σε εκείνο το σημείο ο Μαυροκεφαλίδης πήρε την ομάδα στην πλάτη του και βρίσκοντας τον δρόμο προς το καλάθι έκανε το 48-68 (38').

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 27-41, 36-54, 52-70