ΑΕΚ-Χάποελ Ιερουσαλήμ 91-78: Αφεντικό του ομίλου! (video)

Με ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ επικράτησε (91-78) της Χάποελ Ιερουσαλήμ κι έκανε βήμα πρωτιάς στον όμιλο της στο Basketball Champions League.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου πανηγύρισαν την 13η νίκη τους στα τελευταία 14 ματς κι επιβεβαίωσαν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση. Παράλληλα, έκαναν καθοριστικό βήμα για την κατάληψη της κορυφής στο γκρουπ της στο BCL, έχοντας πρωταγωνιστή τον... Iron Man, Χάουαρντ Σαντ-Ρος και τους Κιθ Λανγκφορντ, Γιόνας Ματσιούλις.

Ο Κουβανός φόργουορντ έκανε τρομερά πράγματα σε ένα ματς, όπου δεν βγήκε δευτερόλεπτο από το παρκέ!Συγκεκριμένα, μέτρησε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 40 λεπτά κι ήταν μαζί με τον Λάνγκφορντ (18π.), οι πρώτοι σκόρερ της «Ένωσης». Από... κοντά κι ο Λιοθυανός φόργουορντ, ο οποίος μέτρησε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι, όπως άλλωστε αναμενόταν από τη στιγμή που στο ΟΑΚΑ τέθηκαν αντιμέτωπες οι δύο καλύτερες ομάδες του Β’ γκρουπ, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» πήραν ώθηση από 10.000 φίλους τους, έκαναν επιμέρους σκορ 23-12 στο τέταρτο δεκάλεπτο!

Κάπως έτσι πέρα από τη νίκη, κάλυψαν και το -7 (85-78) της ήττας στο Ισραήλ. Η ΑΕΚ ανέβηκε στο 7-2, με τη Χάποελ να έχει 6-3...

Δείτε τα highlights του αγώνα...

Δείτε τα στατιστικά των δύο ομάδων στο gallery...

Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ