Μπάμπεργκ – Περιστέρι 72-69: «Λύγισε» στα… σημεία στη Γερμανία (photos)

Το Περιστέρι άγγιξε ένα σπουδαίο διπλό στην έδρα της Μπάμπεργκ, όμως, στο τέλος «πλήρωσε» τα λάθη του και την αστοχία από την περιφέρεια για να υποχωρήσει στο 3-3 στο φετινό BCL

Μια ακόμα καλή ευρωπαϊκή εμφάνιση από το Περιστέρι, που κόντραρε στα ίσα τη Μπάμπεργκ στη Γερμανία αλλά «προδόθηκε» από την αστοχία του και τα λάθη του σε κρίσιμα σημεία. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου ακολούθησε αρχικά τον ρυθμό των Γερμανών με αποτέλεσμα στο πρώτο δεκάλεπτο να βρεθεί στο -6 (27-21). Γρήγορα, όμως, η εικόνα του αγώνα άλλαξε με τους «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» να παίζουν πιο στοχευμένο μπάσκετ, καλύτερη άμυνα και να «μαζεύουν» τη διαφορά. Έτσι, η Μπάμπεργκ ναι μεν προηγήθηκε στο ημίχρονο αλλά μόλις με 4 πόντους (42-38).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Το Περιστέρι «κατέβασε» αρκετά τους γηπεδούχους στην επίθεση και έβρισκε πόντους κυρίως από το «ζωγραφιστό» αφού από το τρίποντο τα… έσπασε (1/12 συνολικά), και μείωσε ακόμα περισσότερο. Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το σκορ στο 59-57, με την ομάδα του Ζούρου να εξαπολύει την τελική αντεπίθεση. Στο φινάλε της αναμέτρησης, ωστόσο, το Περιστέρι δεν πήρε ούτε τα σφυρίγματα που θα περίμενε – στην αρχή του δεκαλέπτου πάντως πήγε γρήγορα στο μπόνους των βολών – ούτε και τις σωστές αποφάσεις.

Παρότι η Μπάμπεργκ προηγήθηκε 71-67 στα 21’’ πριν το τέλος, με καλάθι του Σκούτσι Σμιθ το Περιστέρι πήγε ξανά το ματς στο καλάθι. Στη… ρουλέτα των βολών ο Σένγφελντερ είχε 1/2 για το 72-69, με τον Σμιθ να παίρνει τη μπάλα για την τελευταία επίθεση με 9’’ στο ρολόι, βιάστηκε να πάει στην εκτέλεση, δεν του δόθηκε και φάουλ που φάνηκε να γίνεται και κάπως έτσι το Περιστέρι… λύγισε στη Γερμανία.