Eurocup: Παράταση «ζωής» για Άλμπα Βερολίνου (video+photos)

H Άλμπα Βερολίνου επικράτησε με 95-92 στην παράταση (83-83 κ.α.) της Βαλένθια και πλέον  οι δυο ομάδες θα διεκδικήσουν το τρόπαιο του Eurocup και την είσοδο τους στην Euroleague της νέας χρονιάς σε τρίτο ματς στην έδρα των Ισπανών

Ζωντανή στο παιχνίδι της κατάκτησης του τροπαίου του Eurocup πήρε η Άλμπα Βερολίνου, η οποία επικράτησε με 95-92 στην παράταση εντός έδρας της Βαλένθια (83-83 κ.α.) και έκανε το 1-1 στους τελικούς του Eurocup. Πλέον οι δυο ομάδες θα διεκδικήσουν το τρόπαιο της διοργάνωσης που οδηγεί στην Euroleague της νέας χρονιάς σε τρίτο ματς που θα πραγματοποιηθεί στο Pabellon Fuente Den San Luis την Δευτέρα (15/04 9.30μ.μ.).

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ρενέσες ήταν ο Γκιεντράιτις με 17 πόντους, με τον Σίκμα να είχε 15 και τους Σίβα και Χέρμανσον να προσθέτουν από 14 ο καθένας. Από τις «νυχτερίδες», ξεχώρισε ο Βαν Ρόσομ με 22 πόντους, με τους Σαν Εμετέριο και Τόμας να είχαν από 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα του με την Βαλένθια που είχε μερίδα κόσμου στις εξέδρες της Mercedes-Benz Arena του Βερολίνου, προηγήθηκε με 75-71 με δίποντο του Σαμ Βαν Ρόσομ δυο λεπτά πριν από το φινάλε του ματς. Οι Γερμανοί όμως αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 78-77 με δίποντο του Τίεμαν ένα λεπτό πριν από το φινάλε του αγώνα. Η Βαλένθια έκανε το 83-81 με μια βολή του Σαν Εμετέριο 11΄΄ πριν από το τέλος, όμως ο Σίβα δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και έκανε το 83-83 στα 2΄΄ στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί η Άλμπα είχε την ψυχολογία με το μέρος της και πήρε τη νίκη κάνοντας το 1-1 στη σειρά. O πρώην παίκτης της Βαλένθια (από το 2015 ως το 2017) Λουκ Σίκμα με ένα εύστοχο ζευγάρι βολών έγραψε το 95-92, 10 δεύτερα για το τέλος του αγώνα. Η τελευταία επίθεση άνηκε στην Βαλένθια. Ο MVP του πρώτου τελικού Ουίλι Τόμας ανέλαβε την ευθύνη να πάρει πάνω του την επίθεση, όμως το τρίποντο δεν βρήκε στόχο και έτσι η Άλμπα πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη.

Πλέον οι "νυχτερίδες" θα επιδιώξουν να κατακτήσουν το τέταρτο τρόπαιο της ιστορίας τους στη διοργάνωση (2003, 2010, 2014 οι άλλες τρεις φορές που κατέκτησε το τρόπαιο), ενώ η Άλμπα θα επιδιώξει να το σηκώσεθ για πρώτη φορά στην ιστορία της.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 42-39, 62-59, 83-83 (κ.α.), 95-92 (α’ παρ.)

Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)