Κύπελλο γυναικών: Στον τελικό η Νίκη Λευκάδας (video+photos)

Η Νίκη Λευκάδας έγινε η πρώτη ομάδα που έκλεισε το εισιτήριό της για τον τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών με το 73-68 στον Α’ Ημιτελικό του Final Four, το οποίο φιλοξενείται στα Χανιά.

Στον τελικό θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (24/3, 15.00) το νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός. Η Νίκη Λευκάδας έκανε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο με την Ουόκερ σε πρώτο πλάνο φτάνοντας γρήγορα στο 12-2 (4’). Κάθε φορά που η Δάφνη επιχειρούσε να πλησιάσει (20-16, 8’10’’) κατάφερνε να ξεφύγει και πάλι (27-16, 10’). Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν διαφορετική ιστορία.

Ένα 13-3 έφερε τη Δάφνη στο 30-29 (15’), πριν φέρει τον αγώνα στα ίσια (35-35, 19’10’’) και προσπεράσει (42-43, 23’). Η αντίδραση της Νίκης ήταν αυτή που χρειαζόταν η ομάδα για να βρεθεί και πάλι στη θέση του οδηγού (53-46, 27’06’’). Η Δάφνη χρειάστηκε έξι λεπτά για να γράψει την δεύτερη ισοπαλία στο παιχνίδι (60-60, 33’40’’) με την αντίπαλό της να ξεφεύγει για μία ακόμη φορά (71-64, 36’), πριν γραφτεί το τελικό 73-68.