Eurocup: Μεγάλο διπλό της Παρτιζάν του Τρινκέρι στο Μονακό!

Η Παρτιζάν πέτυχε μεγάλο «διπλό» στην έδρα της Μονακό κι έμεινε «ζωντανή» στη μάχη της πρόκρισης στα προημιτελικά του Eurocup.

Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι «άλωσαν» το πριγκιπάτο, κερδίζοντας τη Μονακο με 71-68, έχοντας κορυφαίο τον Άλεξ Ρένφροε! Ο Αμερικανός γκαρντ μέτρησε 20 πόντους με 4/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε σχεδόν 27 λεπτά, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Γκάγκιτς (10π., 9ρ.) και Μαρίνκοβιτς (13π., 7ρ.)

Για τους γηπεδούχους πήγε... στράφι η τρομερή εμφάνιση του Πολ Λακόμπ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 23 πόντους (5/8διπ., 3/4τρ., 4/6βολ.), 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Η ομάδα του Σάσο Φιλιπόφσκι, πάντως, κατάφερε έστω και για έναν πόντο να διατηρήσει το προβάδισμα σε ενδεχόμενη ισοβαθμία καθώς είχε νικήσει με 72-68 στο Βελιγράδι!

Οι δύο ομάδες άλλωστε έχουν αμφότερες ρεκόρ 2-2 κι είναι πίσω από την Άλμπα Βερολίνου, η οποία ανέβηκε στο 3-1. Η γερμανική ομάδα επιβίωσε στο «θρίλερ» με τη Βίλνιους, την οποία λύγισε με 87-85, χάρη σε τρεις βολές Μάρτιν Χάρμανσον! Ο Ισλανδός γκαρντ κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρεις πόντους, 1.6'' πριν το φινάλε κι ήταν ψύχραιμος ενώ ο Ντένις Σίλι αστόχησε σε δίποντο στο φινάλε, χάνοντας την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.

Στον Β' όμιλο του Top-16, η Βιλερμπάν έκανε με... περίπατο το 4-0 καθώς επικράτησε 75-52 της Φρανκφούρτης. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 38-16 στο πρώτο ημίχρονο! Ο άλλοτε γκαρντ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Έι Τζέι Σλότερ, ήταν ο πρώτος σκόρερ με 15 πόντους (3/4διπ., 3/4τρ.), ενώ ο Άλφα Καμπά «άγγιξε» το νταμπλ νταμπλ με 8 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Δείτε αποτελέσματα, υπολειπόμενο πρόγραμμα και βαθμολογίες στο gallery...

AS Monaco - Partizan NIS Belgrade Highlights | 7DAYS EuroCup, T16 Round 4

ALBA Berlin - Rytas Vilnius Highlights | 7DAYS EuroCup, T16 Round 4

«Μάξι, παικτάρα, τριφυλλάρα – Στο Top-3 ο Φορτούνης»: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Ντεσάν επιβεβαίωσε το «άκυρο» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες - Τι συμβαίνει με Εμπαπέ
NBA: «Ισοπεδωτικοί» οι Λέικερς, ο Μπράνσον «εκτέλεσε» τους Ουόριορς | Αποτελέσματα και βαθμολογίες