Zορίστηκε αλλά νίκησε την Μπούργος η Μπαρτσελόνα (photo)

Η Μπαρτσελόνα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άντε Τόμιτς μπορεί να δυσκολεύτηκε κόντρα στην Μπούργος αλλά τελικά πήρε  τη νίκη με 85-80

Στην πρώτη θέση της Liga Endesa έμεινε η Μπαρτσελόνα, η οποία πέρασε με 85-80 από την έδρα της Μπούργος για την 15η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Η προσεχής αντίπαλος του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στην Euroleague είδε τον Άντε Τόμιτς να κυριαρχεί και στις δυο πλευρές του παρκέ, με τον Κροάτη σέντερ σε 31:17 λεπτά συμμετοχής να έχει 23 πόντους με εννιά ριμπάουντ και δυο ασίστ.

Από εκεί και πέρα για τους Καταλανούς ο Πάου Ρίμπας σταμάτησε στους 16 πόντους, ενώ ο Ερτέλ είχε 11 πόντους.

Από εκεί και πέρα η Μπασκόνια παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο τέταρτο δεκάλεπτο πήρε τη νίκη με 82-66 κόντρα στην Μανρέσα και ετοιμάζεται για το ματς με τον Ολυμπιακό. Πουαριέ (18π.), και Χίλιαρντ (18π.) «καθάρισαν» για τους Βάσκους.

Τέλος, με νίκη συνέχισε και η Ομπραντόιρο του Κώστα Βασιλειάδη, που πήρε το... θρίλερ με την Ανδόρα (89-88). Ο Έλληνας σούτινγκ γκαρντ πήρε 18' και είχε 2 πόντους, 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ.