Eurocup: Προκρίθηκαν Παρτιζάν και Ουλμ – Οι όμιλοι του Top16
1 SHARE

Eurocup: Προκρίθηκαν Παρτιζάν και Ουλμ – Οι όμιλοι του Top16

Ολοκληρώθηκε η πρώτη φάση του Eurocup, με την Παρτιζάν του Αντρέα Τρινκέρι να παίρνει την πρόκριση για το Top16

Η σερβική ομάδα επικράτησε 87-72 της Τουρκ Τέλεκομ, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Ράντε Ζάγκορατς, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, ενώ είχε επίσης 5 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Στο Top16 πέρασε κι η γερμανική Ουλμ, η οποία έκανε εντυπωσιακό πέρασμα από την Μπρέσια, επικρατώντας με 97-80! Ο Πάτρικ Μίλερ είχε 23 πόντους (7/9δίπ, 6/6βολ) και 7 ασίστ, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Έβανς (17π., 8ρ.) και Ακπινάρ (16π.)

Η Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη επικράτησε στη Γερμανία της Φρανκφούρτης με 72-65 και κατέλαβε την πρώτη θέση στον όμιλο της. Κορυφαίος ήταν ο Πέριγιαϊ Χένρι (14π., 4ρ.), ενώ ο Κώστας Καϊμακόγλου είχε 3 πόντους (1/1τρ.) και 3 ασίστ σε 11’42’’.

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε εντυπωσιακό πέρασμα (100-83) από την έδρα της Γαλατάσαραϊ του Ζακ Όγκαστ. Ο Μπίλι Μπάρον είχε 20 πόντους με 5/6 τρίποντα και τον ακολούθησαν οι Ράγκλαντ (18π.) και Σίμανιτς (17π.). Ο Στράτος Περπέρογλου είχε 10 πόντους (2/3διπ., 2/3τρ.), ένα ριμπάουντ, μια ασίστ κι ένα κλέψιμο σε 17’56’’

Για τους γηπεδούχους ο Νάιτζελ Χέιζ είχε 30 πόντους (6/8διπ., 4/5τρ., 6/6βολ.), ενώ ο Όγκαστ μέτρησε 12 πόντους (5/6διπ., 2/2βολ.), 4 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κλέψιμο σε 24 λεπτά.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στο EuroCup:

Α’ όμιλος

Τρίτη 18/12

Ανδόρα-Μονακό 87-80

Τετάρτη 19/12

Γαλατασαράι-Ερυθρός Αστέρας 83-100
Μπρέσια-Ουλμ 80-97

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Μονακό 7-3
2. Ανδόρα 6-4
3. Ερυθρός Αστέρας 6-4
4. Ουλμ 4-6
5. Μπρέσια 3-7
6. Γαλατασαράι 3-7

Β’ όμιλος

Τρίτη 18/12

Τσεντεβίτα-Τόφας 92-96

Τετάρτη 19/12

Αλμπα-Λοκομοτίβ Κουμπάν 82-92
Λιμόζ-Αρκα Γκντίνια 104-86

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Λοκομοτίβ Κουμπάν 9-1
2. Αλμπα Βερολίνου 7-3
3. Τσεντεβίτα 5-5
4. Τόφας 4-6
5. Λιμόζ 4-6
6. Αρκα Γκντίνια 1-9

Γ’ όμιλος

Τρίτη 18/12

Ζενίτ-Βιλερμπάν 81-84
Τρέντο-Βαλένθια 83-95

Τετάρτη 19/12

Παρτίζαν-Τουρκ Τέλεκομ 87-72

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Βαλένθια 8-2
2. Βιλερμπάν 7-3
3. Ζενίτ 4-6
4. Τουρκ Τέλεκομ 4-6
5. Παρτίζαν 4-6
6. Τρέντο 3-7

Δ’ όμιλος

Τετάρτη 19/12

Ρίτας Βίλνιους-Μόρναρ 71-67
Φρανκφούρτη-Ούνικς Καζάν 65-72
Μάλαγα-Τορίνο 89-68

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Ούνικς Καζάν 9-1
2. Μάλαγα 8-2
3. Φρανκφούρτη 6-4
4. Ρίτας Βίλνιους 5-5
5. Μόρναρ 2-8
6. Τορίνο 0-10

Μετά την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης σχηματίστηκαν κι οι όμιλοι του Top16. Δείτε τους στο gallery…

1 PHOTOS

Παναθηναϊκός: Λίγες αλλαγές, ανοιχτό το σύστημα!
Παναθηναϊκός: Λίγες αλλαγές, ανοιχτό το σύστημα!
ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης: Με φόρα από τα Γιάννινα
ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης: Με φόρα από τα Γιάννινα
NBA: «Διπλός» Αντετοκούνμπο και νίκη για Μπακς (videos)
NBA: «Διπλός» Αντετοκούνμπο και νίκη για Μπακς (videos)
Ρίκα Διαλυνά: «Μετά το θάνατο του άνδρα μου, έπεσα σε πάρα πολύ βαθιά κατάθλιψη...»
Ρίκα Διαλυνά: «Μετά το θάνατο του άνδρα μου, έπεσα σε πάρα πολύ βαθιά κατάθλιψη...»

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies