Ολιμπια Λουμπλιάνας-Προμηθέας Πατρών 76-80: Μεγάλο διπλό για τους «Φρουρούς της Αχαΐας» (photos)

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας Πατρών επικράτησε με 80-76 της Ολίμπια Λουμπλιάνας εκτός έδρας

Με ρεσιτάλ παραγωγικότητας στην τρίτη περίοδο (σ.σ. 34 πόντοι), ο Προμηθέας Πατρών σημείωσε μεγάλη ανατροπή, επιστρέφοντας από το -12 (38-26 στο ημ.) και φτάνοντας στη νίκη με 80-76 επί της Ολίμπια Λιουμπλιάνας στη Σλοβενία, για την 9η αγωνιστική του Δ' ομίλου στο Basketball Champions League. Με την αποψινή επιτυχία, οι Αχαιοί έδωσαν τέλος στις δύο διαδοχικές ευρωπαϊκές ήττες, αυξάνοντας σε 6-3 το ρεκόρ τους. Στον αντίποδα, η ουραγός Ολίμπια υποχώρησε σε 1-8.

Ένας ασύνδετος σε άμυνα και επίθεση Προμηθέας στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε γρήγορα σε μειονεκτική θέση (15-5 στο 5΄, 36-20 στο 17΄), για να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -12 (38-26). Ωστόσο, με το... καλημέρα της τρίτης περιόδου η εικόνα της ελληνικής ομάδας άλλαξε. Οι Αχαιοί βρήκαν τα μακρινά σουτ, η άμυνα «έδεσε» και με επιμέρους σκορ 13-5 μείωσαν στο 23΄ σε 43-39. Με την παραγωγικότητα να χτυπάει... κόκκινο ο Προμηθέας σημείωσε την ανατροπή (47-48) και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +2 (58-60 στο 30΄). Μάχη σώμα με σώμα στον... επίλογο, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να παίρνει ανάσα από το τρίποντο του Τσαϊρέλη (72-76 στο 38΄) και να «σφραγίζει» το «διπλό» από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (76-80).

Ρέντη: Στη φυλακή 3 από τους 10 κατηγορούμενους που απολογήθηκαν
Η ΔΕΑΒ κάλεσε σε ακρόαση τον ΠΑΟΚ
Παναθηναϊκός AKTOR: Στήριξη Ερντογάν σε Αταμάν για τις απειλές από Μακάμπι Τελ Αβίβ (video)
Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια