Αντβέρπ-ΑΕΚ 64-71: Ο «Λάρι» υπέγραψε την έκτη σερί νίκη!

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης «μίλησε» στα κρίσιμα κι η ΑΕΚ έφυγε με τη νίκη (71-64) από την έδρα της Αντβέρπ.

Ο Έλληνας γκαρντ βγήκε μπροστά στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα, όπου πέτυχε πέντε καθοριστικούς πόντους, ενώ μάζεψε κι ένα καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ «σφραγίζοντας» το «διπλό» της ομάδας του. Ο «Λάρι» είχε συνολικά 17 πόντους, συμβάλλοντας τα μέγιστα ώστε η «Ένωση» να πανηγυρίσει την έκτη συνεχόμενη νίκη της, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον πρώτο γύρο στο Basketball Champions League. Η τελευταία της ήττα ήταν την πρεμιέρα από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ, η οποία είχε ηττηθεί στη δική της επίσκεψη στην έδρα της Αντβέρπ.

Πέρα από την αξιόμαχη ομάδα από το Βέλγιο και τις απουσίες λόγω τραυματισμών, η ΑΕΚ είχε να τα αντιμετωπίσει και τον... κακό εαυτό της! Αυτός ήταν κι ο κύριος λόγος που οι παίκτες του Μπάνκι βρέθηκαν στο -10 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν με μεγάλη ευκολία έξω από τα 6μ75!

Στο δεύτερο μέρος, όμως, τα πράγματα άλλαξαν καθώς οι «κιτρινόμαυροι» έπαιξαν μυαλωμένο μπάσκετ κι από τη στιγμή που ήταν απογοητευτικά άστοχοι στα τρίποντα, σουτάροντας με 18% ως το 34' (3/17), «χτύπησαν» κοντά στο καλάθι. Έχοντας πετύχει σε μεγάλο βαθμό αυτό που ήθελαν σημείωσαν και τα περιφερειακά σουτ που χρειάζονταν για να «σφραγίσουν» τη νίκη. Συγκεκριμένα, στα τελευταία έξι λεπτά η ΑΕΚ μέτρησε 3/7 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 38-28, 49-51, 64-71.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά των δύο ομάδων στο gallery...

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»