Στρασμπούργκ-Προμηθέας 83-78: Η... κατάρρευση έφερε την πρώτη ήττα!

Ο Προμηθέας πλήρωσε το κακό... φίνις και γνώρισε την πρώτη του ήττα στο Basketball Champions League.

Η ομάδα της Πάτρας ηττήθηκε 83-78 από τη Στρασμπουργκ στη Γαλλία, μολονότι για 35 λεπτά είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα, πέντε λεπτά πριν το φινάλε το σκορ ήταν 71-61 υπέρ της ελληνικής ομάδας, η οποία όμως, πληρώνοντας και τις απουσίες των Λάνγκστον Χολ και Οκτάβιους Έλις, κατέρρευσε στο τελευταίο πεντάλεπτο κι έτσι πήγε... στράφι η τρομερή εμφάνιση του Ρίον Μπράουν.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ο... πρωτεργάτης του επιμέρους 25-12 που έκανε η ελληνική ομάδα και την έβαλε σε θέση οδηγού με μια σημαντική διαφορά. Ο Μπράουν μέτρησε 30 πόντους με 11/16 σουτ αλλά στην τελευταία περίοδο δεν μπόρεσε να κάνει καν σουτ, με τον Τζέρεμι Νζεουλιέ να παίρνει... άριστα στο μαρκάρισμα του.

Ο τελευταίος ήταν εξαιρετικός και στο επιθετικό κομμάτι, καθώς σημείωσε 19 πόντους, ενώ πολύτιμες λύσεις πέτυχε ο Νίκολας Λανγκ (18π.). Βέβαια, καταλυτικό ρόλο στην ανατροπή που πέτυχε η Στρασμπούργκ στην τέταρτη περίοδο έπαιξε η εμπειρία των Μάικ Γκριν και Αλί Τραορέ, οι οποίοι πέτυχαν καθοριστικά καλάθια. Μάζι είχαν 23 πόντους...

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 29-41, 51-59, 83-78.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά των δύο ομάδων στο gallery...

Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας
Στο Βερολίνο, με στάση Βελιγράδι, θα είναι… ωραία!
Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον