Ήττα για την Μπούντουτσνοστ πριν τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ

Η Μπούντουτσνοστ ηττήθηκε 63-58 στην Κροατία από την Τσεντεβίτα για την 5η αγωνιστική της Αδριατικής Λίγκας

Η ομάδα του Μαυροβουνίου, η οποία την Παρασκευή υποδέχεται τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ για τη Euroleague, ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 25-9! Στη συνέχεια, όμως, αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στον περιορισμό του Τζάστιν Κομπς.

Ο Αμερικανός γκαρντ ηγήθηκε της αντεπίθεση των “πορτοκαλί” και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 23 πόντους (7/14δίπ., 1/2τρ., 6/6βολ.), 4 κλεψίματα και 2 ασίστ. Μάλιστα, ήταν αυτός που με δύο βολές 4'' πριν το φινάλε σφράγισε τη νίκη για την Τσεντεβίτα, η οποία έκανε τρομερό φινάλε στο ματς, καθώς “έτρεξε” επιμέρους 27-10 στην τελευταία περίοδο!

Για την αντίπαλο του Παναθηναϊκού πρώτο σκόρερ ήταν ο Ερλ Κλαρκ, ο οποίος ήταν κι ο μοναδικός διψήφιος παίκτης της, έχοντας 17 πόντους.