Πήρε ελληνικό «εμφύλιο» και... ανάσα η Χίμκι!

Στη Euroleague δεν έχει νίκη αλλά στη VTB League η Χίμκι παραμένει αήττητη!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε (78-65) τον ελληνικό «εμφύλιο» με την Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη κι έκανε το «5 στα 5» και... ξέχασε για λίγο την κακή της πορεία στη Euroleague. Παράλληλα ανάγκασε την αντίπαλο της στην πρώτη της ήττα (έχει ρεκόρ 3-1).

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έκαναν επιμέρους 27-14 στο τρίτο δεκάλεπτο σε ένα ματς που γενικά οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/38 δίποντα!

Όπως και να έχει ο Αλεξέι Σβεντ βρήκε και πάλι τον τρόπο να σημειώσει 24 πόντους (8/20 σουτ), ενώ είχε και 5 ασίστ. Πολύ καλή δουλειά έκανε στο δεύτερο ημίχρονο κι άλλοτε παίκτης της Κηφισιάς, Τόνι Κρόκερ (13π., 6ρ.).

Για την Ούνικς οι μοναδικοί διψήφιοι ήταν οι Έρικ ΜακΚόλουμ και Τζαμάρ Σμιθ, οι οποίοι είχαν από 12 πόντους. Ο Κώστας Καϊμακόγλου, ο οποίος ξεκίνησε βασικός, μέτρησε 1 πόντο (0/2διπ., 1/2βολ.) κι ένα κλέψιμο σε 12'24''

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ