Προμηθέας με... σπασμένα φρένα στο BCL!
4 SHARES

Ο Προμηθέας νίκησε 75-70 και στην έδρα της Μπαϊρόιτ κι έκανε το «3 στα 3» στο Basketball Champions League.

Η ελληνική ομάδα έδωσε μεγάλη βάση στην άμυνα της από το ξεκίνημα, αναγκάζοντας την Μπαϊρόιτ σε εννιά λάθη στην πρώτη περίοδο! Κάπως έτσι έχτισε τις βάσεις κι έφερε το ματς στα μέτρα της, με τον Τόνι Μέιερ να έχει καταλυτική συμβολή, καθώς πέτυχε τους 11 από τους 17 πόντους του στο πρώτο εξάλεπτο.

Επίσης, εξαιρετική δουλειά έκανε ο Οκτάβιους Έλις, ο οποίος αποτέλεσε... φόβητρο κοντά στο καλάθι και πραγματοποίησε μια «μεστή» εμφάνιση, ενώ λύσεις έδωσε κι ο Ολεκσάντρ Λίποβι. Με αυτό τον τρόπο η ομάδα της Πάτρας κατάφερε να ξεφύγει με διψήφιες διαφορές και να βρίσκει απαντήσεις, όποτε η Μπαϊρόιτ προσπαθούσε να επιστρέψει...

Οι γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια τους στα τελευταία λεπτά, μειώνοντας σε 69-73 (30'' πριν το τέλος) αλλά όπως συνέβη και σε ανάλογες περιπτώσεις κατά τη διάρκεια του αγώνα οι παίκτες του Μάκη Γιατρά είχαν τις απαντήσεις, φτάνοντας σε μια σπουδαία νίκη που τους διατηρεί αήττητους στη διοργάνωση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής στην τέταρτη περίοδο ήταν ο Λεωνίδας Κασελάκης, ο οποίος πέτυχε το συγκεκριμένο διάστημα τους 10 από τους 17 πόντους, δίνοντας πολύ σημαντικές λύσεις σε κρίσιμα σημεία.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 30-43, 48-57, 70-75.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά των δύο ομάδων στο gallery...

Τρίκαλα: Ταξίδι στους μοναδικούς βιοτόπους με τη σπάνια χλωρίδα και πανίδα
Ιάλυσος: Δικός του ο Ρουτζιέρης – Μένει ο Ανδρούτσος