Basketball Champions League: Δύσκολο έργο για τους Έλληνες
SHARE

Basketball Champions League: Δύσκολο έργο για τους Έλληνες

Κλήρωση με… αγκάθια για τις ελληνικές ομάδες που μετέχουν στο Basketball Champions League.

Το πρωί της Τετάρτης (11/7) στα γραφεία της FIBA στην Γενεύη πραγματοποιήθηκε η κλήρωση για τη νέα σεζόν της ευρωπαϊκής διοργάνωσης και οι αποστολές των ελληνικών ομάδων μόνο εύκολες δεν μπορούν να χαρακτηριστούν.

Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει μεταξύ άλλων την Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση και την Χάποελ Ιερουσαλήμ, ενώ ο τρίτος της βαθμολογίας ΠΑΟΚ θα βρει απέναντί του τις Βενέτσια και Τενερίφη. Παράλληλα, δύσκολο έργο θα έχει και ο Προμιθέας, που έχει στον όμιλό του τις Μπεσίκτας, Στρασμπούρ και Βίρτους Μπολόνια.

Τέλος, όσον αφορά στον Άρη, οι «κίτρινοι» θα αρχίσουν από τον πρώτο προκριματικό γύρο, όπου θα παίξουν κόντρα στην Ντιναμό Τιφλίδας. Σε περίπτωση πρόκρισης θα έχουν μπροστά τους δύο ακόμα προκριματικούς για να φτάσουν στον όμιλο.

Η φάση των ομίλων θα αρχίσει στις 9 Οκτωβρίου και προκρίνονται τέσσερις ομάδες από κάθε όμιλο στην επόμενη φάση, τη φάση των «16».

Συνοπτικά, η κλήρωση του Basketball Champions League:

Φάση ομίλων

Όμιλος Α
Λούντβιγκσμπουργκ
Μπάνβιτ
Αβελίνο
Βέντσπιλς
Άνβιλ
Λε Μαν
Νικητής 21
Νικητής 23

Όμιλος Β
Βενέτσια
ΠΑΟΚ
Τενερίφη
Όπαβα
Χάποελ Χολόν
Βόννη
Νικητής 20
Νικητής 19

Όμιλος Γ
Μπάμπεργκ
Νίμπουρκ
ΑΕΚ
Ντιζόν
Χάποελ Ιερουσαλήμ
Φουενλαμπράδα
Εσκισεχίρ
Νικητής 22

Όμιλος Δ
Νεπτούνας
Μπεσίκτας
Στρασμπούρ
Βίρτους Μπολόνια
Ολίμπια Λιουμπλιάνας
Προμηθέας
Οστάνδη
Νικητής 24

1ος προκριματικός γύρος (20-22/09)
1. Λέστερ - Μπάκεν Μπέαρς
2. Φρίμπουργκ - Αφτοντόρ
3. ΑΕΚ Λάρνακας - Αντβέρπ
4. Ντιναμό Τιφλίδας - Άρης
5. Νόρκεπινγκ - Εστουντιάντες
6. Κάρχου - Οραντέα
7. Καντού - Σολνόκι
8. Χάποελ Τελ Αβίβ - Σαρλερουά
9. Σιαουλιάι - Λουκόιλ
10. Τορούν - Τσμόκι Μινσκ
11. Πόρτο - Νίζνι Νόβγκοροντ
12. Πρίστινα - Γκρόνιγκεν

2ος προκριματικός γύρος (25-28/09)
13. Νικητής 7 - Νικητής 3
14. Νικητής 10 - Νικητής 5
15. Νικητής 9 - Νικητής 6
16. Νικητής 8 - Νικητής 1
17. Νικητής 11 - Νιητής 4
18. Νικητής 12 - Νικητής 2

3ος προκριματικός γύρος (01-04/10)
19. Νικητής 19 - Σακάρια
20. Νικητής 15 - Ναντέρ
21. Νικητής 16 - Μούρθια
22. Νικητής 13 - Λιετκαμπέλις
23. Νικητής 17 - Παρτούμπιτσε
24. Νικητής 14 - Μπαϊρόιτ

Επίσκεψη Γκουαρντιόλα στους φυλακισμένους ηγέτες της Καταλονίας
Επίσκεψη Γκουαρντιόλα στους φυλακισμένους ηγέτες της Καταλονίας
Ντάνστον: «Μπερδέψαμε τον Παναθηναϊκό στην επίθεση»
Ντάνστον: «Μπερδέψαμε τον Παναθηναϊκό στην επίθεση»
Αταμάν: «Πιο σκληροί πνευματικά από τον Παναθηναϊκό»
Αταμάν: «Πιο σκληροί πνευματικά από τον Παναθηναϊκό»
Τόμας: «Λείπει η αυτοπεποίθηση όταν παίζουμε εκτός έδρας»
Τόμας: «Λείπει η αυτοπεποίθηση όταν παίζουμε εκτός έδρας»


Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies