Σε τροχιά πλέι οφ ο Προμηθέας

Η... κούρσα του Προμηθέα Πατρών προς την τετράδα συνεχίζεται...!

Οι Αχαιοί πέρασαν ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στο Ρέθυμνο (94-72) στην Πάτρα, για την 21η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 13-8 (ισοβαθμούν στην 3η θέση με Λαύριο και ΠΑΟΚ) και υποχρεώνοντας τους Κρήτες, που έχασαν έδαφος στο «κυνήγι» της οκτάδας, στη 13η ήττα τους.

Η καταιγιστική εκκίνηση του Προμηθέα (13-4 στο 3 και 24-14 στο 7΄) ήταν αρκετή για τον Προμηθέα, προκειμένου να βάλει τις βάσεις της νίκης. Οι Αχαιοί κυριάρχησαν μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, ήλεγξαν το ρυθμό και μπήκαν στη δεύτερη περίοδο στο +13 (34-21). Με τους Κρήτες να μην μπορούν να «δέσουν» αμυντικά, οι γηπεδούχοι συνέχισαν το φρενήρη ρυθμό τους στην επίθεση, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους +22 πόντους (52-30 στο 16΄) και παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +15 (57-42).

Το Ρέθυμνο προσπάθησε να αντιδράσει, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 9-13 στην τρίτη περίοδο (66-55 στο 30΄), αλλά οι Αχαιοί πάτησαν και πάλι γκάζι στην επίθεση και έφτασαν άνετα στο τελικό 94-72.

Τα δεκάλεπτα: 34-21, 57-42, 66-55, 94-72

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 18 (8/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Φαγιέ 18 (2/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σαλούστρος 17 (8/12 σουτ), Χολ 16 (2), Έλις 11 (13 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τουντζιαράκης 5, Σκούφης, Γκίκας 6 (2/8 σουτ, 4 ασίστ), Γερομιχαλός 2, Δημάκος 1.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Γκούντγουιν 9 (5 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 18 (4/6 τρίποντα), Λι, Άρμστεντ 18 (2), Χόμπσον (0/4 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ντάνιελς 7, Κώττας 6, Μούντι 9 (4 ασίστ), Στεφανίδης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 5 (1/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

Παναθηναϊκός AKTOR: Στήριξη Ερντογάν σε Αταμάν για τις απειλές από Μακάμπι Τελ Αβίβ (video)
Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια
Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!
Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία