Α1 Γυναικών: Τα ιστορικά 70 λεπτά των 215 πόντων!

Έγραψαν ιστορία Νίκη Λευκάδας και Δάφνη Αγίου Δημητρίου.

Τη δική της ξεχωριστή θέση στη «Βίβλο» των ρεκόρ της Α1 Γυναικών στο μπάσκετ κατέχει από σήμερα (4/3) το ζευγάρι Νίκη Λευκάδας-Δάφνη Αγίου Δημητρίου, το οποίο χρειάστηκε 70 (!) αγωνιστικά λεπτά ή καλύτερα έξι παρατάσεις (!) για να λύσει τις διαφορές του και να αναδείξει νικητή. Τελικά, η γηπεδούχος Νίκη ήταν η νικήτρια με 109-106 (62-62κ.α., 71-71 α΄παρ., 77-77 β΄ παρ., 82-82 γ΄παρ., 96-96δ΄παρ., 102-102 ε΄ παρ.), σε μία αναμέτρηση που τα καλάθια πήραν... φωτιά, δεδομένου ότι και οι δύο ομάδες μέτρησαν μαζί 215 πόντους, που αποτελούν επίσης ρεκόρ στην ιστορία της Α1 Γυναικών.

Μετά τον μεταξύ τους... μαραθώνιο η Νίκη «αναρριχήθηκε» στην πέμπτη θέση της κατάταξης, πίσω από την τέταρτη Δάφνη Αγίου Δημητρίου.

Τα... εξωπραγματικά νούμερα, πάντως, δε σταματούν σε συλλογικό επίπεδο, καθώς σε ατομικό η Πέιτον Γουάιτεντ της Νίκης Λευκάδας έμεινε στο παρκέ για 65 λεπτά με απολογισμό 29 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 6 κερδισμένα φάουλ, 4 φάουλ και 6 λάθη, ενώ την ακολούθησε σε απόδοση η Έλενα Τσινέκε με 61 λεπτά συμμετοχής με 30 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 φάουλ, 10 κερδισμένα και 6 λάθη.

Στον αντίπαλο στρατόπεδο, η Διονυσία Αλεξανδρή ίδρωσε για 55 λεπτά στο παρκέ (10π.), για να την ακολουθήσουν σε χρόνο συμμετοχής οι Μπλέικ Ντρίτρικ (54:27) και Μαρία Μανώλη (51:54).

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, οι παράγοντες της Δάφνης Αγίου Δημητρίου υπέβαλλαν ένσταση για μία φάση στο φινάλε του τρίτου επιπλέον πενταλέπτου. Συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι υποστήριξαν στην ένσταση τους ότι η ομάδα τους πέτυχε εμπρόθεσμο καλάθι στην εκπνοή της τρίτης παράτασης, το οποίο κακώς δεν μέτρησε, με τους διαιτητές Ρίζο και Μαγκαφά να απαντούν πως το δίποντο της Μούλη ήταν εκπρόθεσμο.

Οι άνθρωποι της Δάφνης, πάντως, θα μελετήσουν το βιντεο του αγώνα και στη συνέχεια θα κρίνουν αν θα δώσουν συνέχεια στο ζήτημα.

Τα συνολικά στατιστικά των δύο ομάδων:

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ: 32/40 βολές, 34/75 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 60 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 14 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 21 λάθη, 32 φάουλ σε αυτά τα 70 λεπτά.

ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ: 27/37 βολές, 29/75 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 61 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 12 κλέψίματα, 2 κοψίματα, 24 λάθη, 32 φάουλ.

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Τελίδου 22 (1), Τσινέκε 30 (1), Γουάιτεντ 29, Αρώνη, Τσαμπούρη 3 (1), Ντάναμ 12, Όστρια 13, Τσέρου, Μπάρκα, Κοντογιώργου.

ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Μπουμπούς): Γιαννέλη, Βλάνη 3 (1), Αλεξανδρή 10, Μανώλη 4 (1), Καλαμπάκου 21 (3), Γιαμπάνη 4, Ντίτρικ 20 (2), Πατεράκη 12, Μούλη 20, Ροσέλ 12.

ΑΕΚ: Ανοίγει τις πύλες του το Μουσείο Ιστορίας | Τα ωράρια λειτουργίας κι οι τιμές των εισιτηρίων
Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό
Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα