Διέσυρε την Βενέτσια και «βλέπει» πρόκριση η ΑΕΚ

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα απέναντι στην Βενέτσια η ΑΕΚ έφτασε στην νίκη με το επιβλητικό 84-64 και έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Ανεβάζοντας «στροφές» στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ «καθάρισε» την αναμέτρηση με την Βενέτσια στο ΟΑΚΑ, βελτιώνοντας το ρεκόρ της στον 3ο όμιλο σε 5-4, «πιάνοντας» την ιταλική ομάδα και «βάζοντάς» την από κάτω στη μεταξύ τους ισοβαθμία (σ.σ. υπερτερεί η ΑΕΚ, λόγω του «διπλού» που είχε σημειώσει στην έδρα της). Η Ένωση επικράτησε με 84-64, για την 9η αγωνιστική του Basketball Champions League, έχοντας πρωταγωνιστές τους Γκριν (19π., 10ασ.) και Μαυροειδή (19π., 9ρ.)

Στις... εμπνεύσεις του Δημήτρη Μαυροειδή κοντά στο καλάθι βασίστηκε η ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο και δικαιώθηκε... Με τον έμπειρο σέντερ να σημειώνει τους 11 από τους 17 πόντους της Ένωσης σε αυτό το διάστημα, οι «κιτρινόμαυροι» ξέφυγαν με 5-1 στο 3΄ και δεν αγχώθηκαν μέχρι το 17-11 της πρώτης περιόδου.

Με τον Μάικ Γκριν να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από την περιφέρεια, η ΑΕΚ ξέφυγε στο 12΄ για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (25-13), ενώ Ελονού και Μπάρλοου την εκτόξευσαν στο +15 στο 15΄ (35-20). Ωστόσο, η έλλειψη διάρκειας της Ένωσης στην περιφερειακή της άμυνα έδωσε τη δυνατότητα στη Βενέτσια να μειώσει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε 42-37.

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο, όταν η ΑΕΚ ενεργοποίησε την άμυνα της, η Βενέτσια παραδόθηκε... Με επιμέρους σκορ 28-11 σε αυτό το διάστημα η Ένωση κυριάρχησε στο παρκέ και έβαλε τις βάσεις για μία άνετη νίκη, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +22 (70-48). Με τη διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα και τον Γκριν να συνεχίζει το ρεσιτάλ του στο κομμάτι της δημιουργίας, η ΑΕΚ δεν απειλήθηκε και έφτασε σε μία εμφατική νίκη με 84-64.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 42-37, 70-48, 84-64

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ελόνου 4, Τζέιμς 8 (1), Γκριν 19 (4), Χάρις 8, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 10 (2), Ατιτς 2, Λαρεντζάκης 3, Μπάρλοου 6, Μωραΐτης, Μαυροειδής 19, Καββαδάς 5.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Ντε Ραφαέλε): Χέινς 10 (1), Πέριτς 12, Τζόνσον 12 (3), Τόνουτ 2, Ορελικ 8 (1), Μπόλπιν, Ρες, Μπιλίγκα 3, Τσερέλα 2, Γουάτ 13 (14 ριμπάουντ).

Ο «τελικός της χρονιάς» στην Μπολόνια για τον Παναθηναϊκό AKTOR - Η ώρα και το κανάλι
Σεπόλια: Ένοχος για βιασμό, αθώος για εμπορία ο Ηλίας Μίχος - Αθώα για μαστροπεία η μητέρα
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Βίρτους - Παναθηναϊκός AKTOR και Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
Λέστερ: Απολύθηκε ο προπονητής της γυναικείας ομάδας λόγω σχέσης με παίκτρια