Νέα νίκη για Εθνική με σούπερ Παπαγιάννη

Αν και δυσκολεύτηκε, η Εθνική μας ομάδα επικράτησε 70-65 της Δομινικανής Δημοκρατίας για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα U 19.

Το εθνικό μας συγκρότημα, έχοντας και πάλι ως πρωταγωνιστή τον Παπαγιάννη που βοήθησε πολύ αμυντικά, πέτυχε τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στον τέταρτο όμιλο. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεκίνησε καλά, αλλά η Δομινικανή Δημοκρατία ήταν εύστοχη από την περιφέρεια, με τη διαφορά να είναι στον πόντο στο πρώτο δεκάλεπτο (22-21). Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό και πήραν κεφάλι στο σκορ, με την Ελλάδα να κυνηγά το σκορ ως το τέλος του ημιχρόνου, που έληξε 34-36.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η Δομινικανή Δημοκρατία επιχείρησε να διευρύνει το προβάδισμά της, αλλά η Εθνική μας ομάδα απάντησε με ένα σερί 7-0 και καλή άμυνα, παίρνοντας το προβάδισμα. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τη διαφορά να φτάνει στο 52-43 και τελικά το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 54-48.

Η τελευταία περίοδος δεν ξεκίνησε ιδανικά για την Ελλάδα, καθώς δεν πέτυχε καλάθι το πρώτο δίλεπτο, αλλά κα πάλι με όπλο την καλή άμυνα και τους Παπαγιάννη και Μήτογλου σε εξαιρετική φόρμα, ήρθε η νίκη, παρά το γεγονός ότι στο φινάλε η Δομινικανή Δημοκρατία μείωσε. Με ψυχραιμία στα τελευταία δευτερόλεπτα, η «γαλανόλευκη» επικράτησε 70-65.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 34-36, 54-48, 70-65

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Τολιόπολος 10, Λούντζης 4 (3κλ, 2κ), Κώττας 2, Ντόρσεϊ 9, Μήτογλου 14 (10ρ), Μουράτος 2, Σκουλίδας 5, Τσαλμπούρης, Μπιλλής, Σταμάτης 17, Παπαγιάννης 7 (13ρ), Χαραλαμπόπουλος

ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (Μερθέδες Ροζάριο): Φλόρες 14, Μάτος, Πολάνκο 2, Μοντέρο, Ντουράν 2, Πέρεζ 5, Φελίζ 12, Ροντρίγκεζ 15, Αραούγιο 12, Βαλέρα, Πένα, Νούνιεθ

Ολυμπιακοί Αγώνες: Με «Βασιλιά» Λεμπρόν, Κάρι και Ντουράντ η νέα Dream Team των ΗΠΑ - Προκαλεί τρόμο
Η Ολυμπιακή Φλόγα άναψε στην Αρχαία Ολυμπία για το Παρίσι - Πρώτος Λαμπαδηδρόμος ο Ντούσκος
Champions League: Κρίσιμες ρεβάνς σε Βεστφαλία και Βαρκελώνη - Το πρώτο ζευγάρι των ημιτελικών
Παναθηναϊκός AKTOR: Πως είναι το «αυτός» στα... ισπανικά;