Πρωτέας Βούλας: «Διπλό» στο Νέο Ρύσιο

Νικηφόρα από το Νέο Ρύσιο πέρασε ο Πρωτέας Βούλας, που επιβλήθηκε με 62-44 της τοπικής Αναγέννησης.

Έτσι, οι παίκτριες του Γιάννη Κτιστάκη πλασαρίστηκαν στην τρίτη θέση της τελικής κατάταξης της κανονικής περιόδου της Α1 Γυναικών, αφήνοντας από κάτω τους τη σημερινή (21/02) αντίπαλό τους. Οι γηπεδούχες μπήκαν ορεξάτες και διατήρησαν τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο (10-5 στο 5’, 14-12 στο 10’), αλλά το δεύτερο άνηκε ολοκληρωτικά στον Πρωτέα Βούλας, που ισοφάρισε σε 23-23 στο 17′ κι έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα ενός πόντου (29-30). Το νερό είχε μπει ήδη στο αυλάκι για τις φιλοξενούμενες, που στο δεύτερο μέρος έχτισαν διαφορά ασφαλείας (32-40 στο 28’, 35-46 στο 32’), την οποία διατήρησαν μέχρι και το φινάλε.

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Ξέρας.
Δεκάλεπτα: 14-12, 29-30, 33-42, 44-62.
Αναγέννηση Νέου Ρύσιου (Καφαντάρη): Μαραγκού, Γράψα, Μούρτου, Σταυρίδου 4, Βασιλειάδου 1, Τζίκου, Μούλη 14, Σκιαδοπούλου 8, Λόγκαν 17.
Πρωτέας Βούλας (Κτιστάκης): Θεοδώρου, Λύμουρα 15 (1), Μπαρμπερίδου 6, Κολλάτου, Χατζηνικολάου 2, Σπυριδοπούλου 9 (1), Νικολοπούλου 3, Μαντά, Φασούλα, Σωτηρίου 11 (1), Μπράβαρντ 11.

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι