Τερψιθέα Γλυφάδας: Μεγάλη ανατροπή στην Πυλαία

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε στο κλειστό της Πυλαίας η Τερψιθέα Γλυφάδας, κερδίζοντας με 57-52 τον ΠΑΟΚ.

Οι Θεσσαλονικιές μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 6-0 στο 3’ και με  15-1 στο 7’, αλλά οι φιλοξενούμενες ανέβασαν σταδιακά την απόδοσή τους και μείωσαν σε 24-13 στο 14’ και σε 32-18 στο 18’. Το ημίχρονο βρήκε το «Δικέφαλο του Βορρά» μπροστά με 34-23, αλλά στο δεύτερο μέρος έγινε η ανατροπή. Οι παίκτριες του συγκροτήματος της Γλυφάδας βρέθηκαν στο -2 στο φινάλε της τρίτης περιόδου (40-38) και στο τέταρτο δεκάλεπτο ισοφάρισαν σε 43-43 στο 32’, δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα. Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να τα έχει χαμένα, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Τερψιθέα, που στο 38’ βρέθηκε να προηγείται με 55-47, πρωτοπορία που «κράτησε» μέχρι και το τέλος του ματς.

Διαιτητές: Φακίτσας, Ξέρας.
Δεκάλεπτα: 20-9, 34-23, 40-38, 52-57.
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Κυρατζή, Τελλίδου 19 (4), Τ. Ράτζα, Σπανίδου 3, Καλαμπάκου 7 (2), Γαβρίλη, Κατωπόδη 5, Νάστου 2, Τσελεμπή, Κοντογεώργου, MακΜπί 16 (1).
Τερψιθέα Γλυφάδας (Φατούρος): Βαλέττα 13 (2), Σύρρα 2, Πολίτη, Γιαννοπούλου, Αξιοπούλου 8, Ισκίογλου 14, Στεφάνου 1, Ουίλιαμς 17 (1), Σπηλιώτη 2, Τζάρου.

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι