Βαλένθια: Σοκ με Σάτο και... Βασιλειάδη! (videos)

Δεν της έφτανε η εντός έδρας ήττα από την Ουνικάχα Μάλαγα του Κώστα Βασιλειάδη με 75-64 για την 8η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος μπάσκετ, αλλά η αντίπαλος του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα, Βαλένθια, έχασε και τον πρώην άσο του Παναθηναϊκού, Ρομέιν Σάτο.

Ο Κεντροαφρικανός γκαρντ / φόργουορντ των «νυχτερίδων» είχε 0 πόντους (0/1 δίποντο) και 2 ριμπάουντ σε 12:46 λεπτά συμμετοχής όταν τραυματίστηκε και τέθηκε εκτός ματς.

Ο Σάτο χτύπησε στο δεξί πόδι και ακόμη δεν έχει διαπιστωθεί η σοβαρότητα της κατάστασης του τραυματισμού του, με την ομάδα του να ελπίζει να γυρίσει σύντομα στους αγωνιστικούς χώρους.

Για τους νικητές που έκαναν το 7-1 στη Λίγκα Εντέσα ξεχώρισε ο Ουίλ Τόμας με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Βασιλειάδης είχε 4 πόντους (1/4 τρίποντα, 1/2 βολές), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 16:29 λεπτά συμμετοχής.

Οι γηπεδούχοι που πλέον έχουν 4-4 είχαν για κορυφαίο τον Σέρχι Λίστσουκ, ο οποίος είχε 5 πόντους και 5 ριμπάουντ, με το νέο μεγάλο αστέρι τους, τον Νεμάνια Νέντοβιτς, να έχει 10 πόντους.