Ηράκλειο: Επέστρεψε στις νίκες, κόντρα στο Περιστέρι

Τέλος στο αρνητικό σερί, τριών ηττών, έθεσε το Ηράκλειο με τη νίκη του με 73-67 επί του Περιστερίου.

Στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε σήμερα (12/04) η 24η αγωνιστική του Νότιου Ομίλου της Β’ Εθνικής, στην Κρήτη, οι δύο αντίπαλοι κινήθηκαν πόντο πόντο στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο, με 20-17, και διατήρησαν την πρωτοπορία τους μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου (37-34). Το συγκρότημα των δυτικών προαστίων, όμως, μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και δεν άργησε να κάνει την ανατροπή (41-45 στο 24′). Το Ηράκλειο δεν πανικοβλήθηκε, πήρε ξανά τα «ηνία» στο σκορ (53-51 στο 28′, 65-58 στο 33′, 68-58 στο 34′) και παρότι δεν κατάφερε να αποσπαστεί από τον αντίπαλό του (70-65 στο 38′) μπόρεσε να φθάσει στην κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος, Κωνσταντινόπουλος.
Δεκάλεπτα: 20-17, 37-34, 59-56, 73-67.
Ηράκλειο (Ράλλης): Σπυριδάκης, Πετράκης 3 (1), Παπαδάκης 5, Θεοδωρίδης, Μπαλάφας 11, Αρναουτάκης 13 (2), Αγαπιάδης 12 (1), Μαραγκάκης 3 (1), Γκιζόγιαννης 11 (1), Φραγκιαδάκης, Στρατάκης, Πάλλης 15.
Περιστέρι (Χούμπαλης): Κόκκαλης, Γιαννίκος, Ξούρας, Παππάς 19 (2), Βούλγαρης 15 (1), Κελεσίδης, Γρύλλης 16 (4), Σκουλίδας 17 (1), Χριστόδουλος, Κακλαμανάκης.