Νέα Κηφισιά: Μεγάλη πρόκριση στο Κύπελλο (photos)

Στην 3η αγωνιστική της Β’ φάσης του Κυπέλλου Μπάσκετ Ανδρών προκρίθηκε η νεοφώτιστη στην Α1, Νέα Κηφισιά, μετά τη νίκη της με 67-64 επί του Πανελευσινιακού μέσα στην Ελευσίνα.

Επόμενος αντίπαλος της ομάδας των βορείων προαστίων θα είναι ο Κολοσσός Ρόδου, ο οποίος νίκησε το Λαύριο. Οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα είχαν το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έχασαν τον έλεγχο του ματς στο τρίτο δεκάλεπτο. Ωστόσο, πάλεψαν μέχρι το τέλος, αλλά η Νέα Κηφισιά κατάφερε να κάμψει την αντίστασή τους με πρωταγωνιστές τους Λιακόπουλο και Τσαλδάρη που είχαν 13 και 11 πόντους αντίστοιχα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζόουνς με 14 πόντους και ο Φαγιέ με 13.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 36-33, 46-55, 64-67.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Ρος 7, Μακουνής 3 (1), Παπαμακάριος 9, Τέρνερ 7, Φαγιέ 13, Τζόουνς 14 (1) , Μάντζαρης6, Νίκου 3 (1).

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Λιακόπουλος 13, Βασίλεβιτς 5 (1), Μπάρλος 7 (1), Τσαλδάρης 11(2), Σιούτης 3 (1), Γουντς 3, Κρόκερ 8, Γκάρετ 8, Πετροδημόπουλος 4, Ψαθάς 4, Μελουδάκος.

Τσέλσι: Η black list της διοίκησης - Στην έξοδο 11 παίκτες
Στέφανος Τσιτσιπάς: Ήττα στο διπλό της Βαρκελώνης - Την Τετάρτη αντιμετωπίζει τον Όφνερ
Παναθηναϊκός: «Συναντήθηκε με τον Αλαφούζο ο Τερίμ, συνεχίζει ακόμα κι αν χάσει τον τίτλο»
Λεβερκούζεν: Φεύγει ο Μπονιφάτσε - Κλείνει Μπέιερ