Εθνική Ελλάδας Εφήβων: Και δεύτερη ήττα

Χωρίς νίκη παραμένει στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων, που βρίσκεται σε εξέλιξη στη Λετονία, η Εθνική Ελλάδας.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν τα κατάφερε ούτε απέναντι στη Βοσνία/Ερζεγοβίνη, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 52-51, δεύτερη σε ισάριθμους αγώνες του στη διοργάνωση. Τρίτος και τελευταίος αντίπαλος των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου στο Β’ Όμιλο είναι αύριο (20/08, 16.15) η Ρωσία. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε και πάλι ο Γιώργος Διαμαντάκος, με 13 πόντους, ενώ ο Γιάννης Χατζηνικόλας ήταν εκείνος που με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Η Ελλάδα είχε την ευκαιρία να «κλέψει» τη νίκη στο φινάλε, αλλά ο Δημήτρης Σταμάτης αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο πρώτο ημίχρονο, με τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη να συντηρεί μικρό προβάδισμα, το οποίο δεν ξεπέρασε ποτέ τους πέντε πόντους. Η ελληνική ομάδα βρέθηκε στο -7 (26-19) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αλλά αντεπιτέθηκε και μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο προηγούμενη με τρεις πόντους (31-34). Η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς προηγήθηκε με 52-47 στα 78’’ πριν από το τέλος, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου μείωσαν στον πόντο (52-51), δεν μπόρεσαν όμως να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Δεκάλεπτα: 8-6, 23-19, 31-32, 52-51.
Βοσνία/Ερζεγοβίνη (Μάρκοβιτς): Ζαχίρεβιτς 2, Τσούρεβατς 5, Λάκιτς 3 (1), Γκάτσιτς 8 (1), Λούλιτς 7 (1), Λάζιτς 13 (3), Πόλουτακ 10, Τούνοβιτς 4, Καράματιτς, Άλιτς.
Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Παπαδιονυσίου 4, Σπυριδωνίδης 6, Μήτογλου 6, Χατζηνικόλας 8 (2), Σταμάτης 10, Διαμαντάκος 13, Κώττας 4, Κεφάλας, Σπυρόπουλος, Λιάπης, Κουζέλογλου.