Σήκωσε το Eurocup η Λοκομοτίβ του Καλάθη, 75-64 τους Έλληνες της Μπιλμπάο

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν των πρώην άσων του Παναθηναϊκού, Νικ Καλάθη και Άλεξ Μάριτς, κατέκτησε το Eurocup και αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ευρώπης για το 2012/13, κερδίζοντας παράλληλα το «εισιτήριο» για την Ευρωλίγκα της νέας σεζόν, αφού επικράτησε 75-64 στον τελικό που έγινε στο Σαρλερουά της Μπιλμπάο των Φώτη Κατσικάρη, Κώστα Βασιλειάδη και Νίκου Ζήση.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ρίτσαρντ Χέντριξ με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 ασίστ, ενώ για τους νικητές ο Καλάθης είχε 10 πόντους (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές), 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 7 ασίστ και 4 κερδισμένα φάουλ και ο Μάριτς είχε 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Μίλοβαν Ράκοβιτς με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ. Δεύτερος καλύτερός τους παίκτης ήταν ο Βασιλειάδης με 16 πόντους (1/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/7 βολές), 6 ριμπάουντ και 4 κερδισμένα φάουλ, ενώ ο Ζήσης είχε 4 πόντους (2/9 δίποντα), 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κερδισμένα φάουλ.

Οι Βάσκοι «πλήρωσαν» το κακό τους ποσοστό στα δίποντα, μόλις 36% και έδειξαν να εγκλωβίζονται στην άμυνα των αντιπάλων τους, οι οποίοι είχαν 8 κλεψίματα έναντι 2 των τυπικά γηπεδούχων και κατάφεραν να ωθήσουν σε 13 λάθη την Μπιλμπάο την ώρα που οι ίδιοι έκαναν μόλις 10.

Οι Ρώσοι ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς και προηγούνταν στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου. Βρέθηκαν στο +6 (10-16), περίπου 4 λεπτά για το δεκάλεπτο, αλλά οι Βάσκοι έκαναν ένα σερί 7-0 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά με 17-16 με τρίποντο του Ραούλ Λόπεθ.

Μάλιστα, ξεκίνησαν με δυναμικό τρόπο το δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να βρεθούν στο +6 δύο φορές (22-16 και 24-18) με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μόερμαν με ένα σερί 5-0 αρχικά και ένα καλάθι του Ρότζερ Γκριμάου στη συνέχεια. Ωστόσο, η Λοκομοτίβ άντεξε και πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με 28-29 με τρίποντο του Καλάθη για να κάνει ένα σερί 4-19 και να προηγηθεί με +9 (28-37) με βολές του Μάριτς περίπου πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη δεν κατάφεραν να ανακάμψουν και να πλησιάσουν ξανά στο σκορ και χαρακτηριστικό είναι ότι περίπου 6 λεπτά πριν τη λήξη βρέθηκαν να χάνουν με 20 πόντους διαφορά (45-65). Η Μπιλμπάο έκανε την ύστατη προσπάθεια και κατάφερε να μειώσει στους 7 πόντους (60-67) με επιμέρους σκορ 15-2 με μπροστάρη τον Μίλοβαν Ράκοβιτς, στα 37 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 30-38, 45-54, 64-75.

Μπιλμπάο (Κατσικάρης): Ζήσης 4, Ράκοβιτς 11 (6 ριμπ.), Πίλεπιτς, Χάμιλτον 4 (2 μπλοκ), Μουμπρού 10 (1 τρ., 1 κλεψ.), Ερβέλ 2, Μόερμαν 8 (1 τρ., 6 ριμπ.), Σάντσεζ, Λόπεθ 5 (1 τρ., 4 ασ., 1 κλεψ.), Σαμπ, Βασιλειάδης 16 (3 τρ., 6 ριμπ.), Γκριμάου 4.

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Πασούτιν): Μπράουν 11, Χέντριξ 14 (2 κλεψ., 1 μπλοκ), Σαβρασένκο, Καλνιέτις 10, Μπίκοφ 7, Λικοντέι, Ζούμπκοφ, Γιασάϊτις 7 (1), Μπαρόν 4, Μάριτς 12 (10 ριμπ.), Καλάθης 10 (2 τρ., 7ασ.)., Σελεκέτο.

Euroleague: Την Τετάρτη το Game 5 για Μονακό και Φενέρμπαχτσε
ΑΕΚ: Η ευεργετική διακοπή για Λιβάι και ο στόχος του Αλμέιδα
NBA: Οι Μάβερικς λύγισαν τους Κλίπερς και προκρίθηκαν, ισοφάρισαν οι Μάτζικ
Τραγωδία για Βλάντο Τζούροβιτς - Εντοπίστηκε νεκρός ο γιός του σε δάσος στο Βελιγράδι