NCAA: Έξω το Στάνφορντ από το NIT (video)

Πέρσι, το Στάνφορντ κατέκτησε το NIT, αλλά φέτος αποκλείστηκε από τη φάση των «16» ύστερα από ήττα με 66-54 από το Αλαμπάμα στο «Coleman Coliseum».

Η διαφορά των δύο πανεπιστημίων μειώθηκε στους τέσσερις πόντους  σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις μέσα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι Κρίμσον Τάιντ (23-12) ουδέποτε απώλεσαν το προβάδισμα και εξασφάλισαν αγώνα (27/03, 01:30) εναντίον του Μέριλαντ στα προημιτελικά του National Invitation Tournament, διοργάνωση μεταξύ κολεγίων δεύτερης διαλογής, σύμφωνα με την κρίση του NCAA στο τέλος της regular season. Παραγωγικά ξεχώρισε ο Λέβι Ράντολφ με 16 πόντους, ενώ ο Ρέτιν Ομπάσοαν ακολούθησε με ρεκόρ καριέρας 14 πόντων.

Για το Στάνφορντ (19-15), ο Τέσιον Ραντ πέτυχε 11 πόντους και ο Ρόμπι Λέμονς 10, ενώ ο πρώτος σκόρερ του πανεπιστημίου, Ντουάιτ Πάουελ, περιορίστηκε στους 2 πόντους με 1/6 σουτ. Θυμίζουμε πως το Στάνφορντ είχε περάσει και στα playoffs του Pac-12, αλλά αποκλείστηκε από το Αριζόνα Στέιτ (22-13) στο πλαίσιο του πρώτου γύρου μετά από συναρπαστικό ματς, που κατέληξε στην παράταση.