«Λύγισε» στην Ουκρανία ο Άρης

Τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμα παιχνίδια στο Last 16 του Eurocup υπέστη ο Άρης στην Ουκρανία, καθώς έχασε από την Ντόνοτσκ με 81-74.

Η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να μπει δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να παίξουν εξαιρετική άμυνα στα πρώτα λεπτά του αγώνα με αποτέλεσμα να πάρουν μία καλή διαφορά, καθώς ο Άρης δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς το καλάθι. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Ντόνετσκ να προηγείται με 24-11. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή, βελτίωσαν την εικόνα τους σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα να μειώσουν τη διαφορά που είχαν πάρει οι γηπεδούχοι. Έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 40-34.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Άρης προσπάθησε να μειώσει κι άλλο τη διαφορά και κατάφερε να παίξει καλό μπάσκετ. Οι γηπεδούχοι όμως συνέχισαν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ και μάλιστα να διατηρήσουν μία μικρή διαφορά η οποία ήταν αρκετή ώστε να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με 60-53 υπέρ της Ντόνετσκ. Στην τελευταία περίοδο ο Άρης δεν φάνηκε τόσο ανταγωνιστικός όσο θα περίμενε ο Βαγγέλης Αλεξανδρής. Η ομάδα της Ουκρανίας συνέχισε να έχει το προβάδισμα στον αγώνα και κατάφερε τελικά να πάρει και τη νίκη με 81-74. Μετά από αυτήν την ήττα οι ελπίδες του Άρη για πρόκριση μειώθηκαν κατά πολύ.

Διαιτητές: Πουκλ - Γερσάν - Λούσιτς.
Τα δεκάλεπτα: 24-11, 40-34, 60-53, 81-74.
ΝΤΟΝΕΤΣΚ (Ομπράντοβιτς): Πουστοζβόνοβ 13 (3), Λι 12, Κάρι 18 (2), Στογιανόφσκι 2, Αβντάλοβιτς 8 (1), Λυπόβι 2, Ραντένοβιτς 8 (1), Κοβαλένκο, Γκλίεμποβ, Τζάκσον 6, Κραβτσόβ 12.
ΑΡΗΣ (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 7 (1), Κερούς 17 (3), Ταπούτος, Τσαϊρέλης, Ντέιβις 22 (2), Κρούσιτς, Μπόγρης 5, Μάλντροου 7, Τσαλδάρης 2, Βεργίνης 14 (1), Δήμας.