NBA: Ο «τριπλός» Γιόκιτς έκανε το 1-0 για τους Νάγκετς κόντρα στους Λέικερς (video)
EPA/BOB PEARSON, ΑΜΠΕ

NBA: Την πρώτη νίκη στην σειρά των τελικών της Δύσης πανηγύρισαν οι Νάγκετς, καθώς επιβλήθηκαν 132-126 των Λέικερς στο Game 1.

Ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους νικητές, καθώς «έγραψε» ένα ακόμα triple double στα φετινά play offs του NBA. Ο Σέρβος τελείωσε τον αγώνα με 34 πόντους, 21 ριμπάουντ και 14 ασίστ, ενώ ακόμα είχε και 2 τάπες σε 42 λεπτά συμμετοχής.

Οι «Σβόλοι» μπήκαν δυνατά στον αγώνα και πήραν προβάδισμα 18 πόντων στο ημίχρονο (72-54), ωστόσο, οι Λέικερς κατάφεραν να αντιδράσουν. Αρχικά, ο Άντονι Ντέιβις άρχισε να παίρνει περισσότερες πρωτοβουλίες και οι «Λιμνάνθρωποι» έφτασαν στο -3 (124-121) 3:23 πριν το τέλος του αγώνα.

Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν σημάδια κούρασης, δεν πήραν τις κατάλληλες αποφάσεις στην επόθεση, με αποτέλεσμα οι Νάγκετς να αντέξουν στην πίεση και με τον Νίκολα Γιόκιτς να παίρνουν το πρώτο ματς της σειράς. Με double double τελείωσε τον αγώνα ο Άντονι Ντέιβις, έχοντας 40 πόντους και 10 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 37-25, 72-54, 106-92, 132-126.

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ
Αποχαιρετιστήριο Eurojackpot πάρτι στη Μαρίνα Σάττι
Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι