NBA: Συντριβή για Μπακς από Σέλτικς στο Μιλγουόκι (videos)
Twitter

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ οι Σέλτικς διέλυσαν τους Μπακς μέσα στο Μιλγουόκι 140-99 και έβαλαν «φωτιά» στην κορυφή της Ανατολικής περιφέρειας με μόλις πέντε αγώνες να απομένουν για τη λήξη της κανονικής περιόδου.

Τα «ελάφια» παραμένουν στην κορυφή της Ανατολής με ρεκόρ 55-22 αλλά η Βοστώνη βρίσκεται δύο νίκες μακριά με ρεκόρ 53-24. Οι Μπακς ωστόσο υστερούν σε περίπτωση ισοβαθμίας καθώς έχασαν τη σειρά με τους Σέλτικς με 2-1.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τζέισον Τέιτουμ, που έκανε μεγάλη εμφάνιση με 40 πόντους (4/8 δίποντα, 8/10 τρίποντα, 8/8 βολές) ενώ 30 πόντους πρόσθεσε ο Τζέιλεν Μπράουν και από 14 πόντους οι Μάλκομ Μπρόγκντον και Άλ Χόρφορντ.

Για τους γηπεδούχους ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 24 πόντους (11/22 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 2/3 βολές), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε 25 λεπτά συμμετοχής. Από εκεί και πέρα 13 πόντους σημείωσε ο Κρις Μίντλετον και 12 ο Μπόμπι Πόρτις, που είχε και 10 ριμπάουντ.

Αποβλήθηκε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο καθώς κουτούλησε τον Μπλέικ Γκρίφιν μετά από αντιαθλητικό φάουλ του τελευταίου στα 85 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Έλληνας ψηλός αγωνίστηκε 8 λεπτά και είχε 1 πόντο (1/4 βολές), 1 ασίστ και 1 λάθος.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, οι Πέλικανς πανηγύρισαν μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη 107-88 επί των Νάγκετς και βρίσκονται αγκαλιά με τα play in.